Artykuł sponsorowany

O inseminacji bydła opowiada lekarz weterynarii Grzegorz Przybyłowicz

O inseminacji bydła opowiada lekarz weterynarii Grzegorz Przybyłowicz

Oprócz klasycznych usług weterynaryjnych, związanych z badaniem zwierząt, diagnostyką chorób i wykonywaniem szczepień okresowych, weterynarz może także zajmować się inseminacją bydła. Zabieg ten polega na sztucznym unasienianiu zwierząt, co pozwala wyeliminować konieczność odbywania stosunku płciowego. Metoda ta pozwala udoskonalić populację zwierząt gospodarskich. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, o co dokładnie chodzi.

Ruja, czyli kiedy wezwać weterynarza

Sztuczne zapłodnienie należy wykonać w odpowiednim czasie, ponieważ tylko wówczas można spodziewać się wysokiej skuteczności. Odpowiedni czas oznacza ruję, czyli moment, w którym krowa jest zdatna do zapłodnienia.

Hodowca musi bacznie obserwować zwierzęta i sygnalizować weterynarzowi moment zauważenia pierwszych objawów rujowych. Krowy zwykle stają się wówczas nadmiernie aktywne i obskakują swoje koleżanki. Oprócz tego z pochwy wydobywa się śluz o przejrzystej barwie i ciągliwej konsystencji. Srom krowy w tym czasie staje się obrzęknięty i nieco zaczerwieniony. Krowy w rui nierzadko tracą apetyt. Może dojść także do spadku wydajności w dawaniu mleka. Objawy te są bardzo charakterystyczne, dlatego hodowca nie powinien mieć problemu z właściwą interpretacją – opowiada Grzegorz Przybyłowicz Gabinet Weterynaryjny.

Kiedy wykonać zabieg unasienienia?

Inseminacja powinna zostać wykonana najlepiej w okolicach 8-12 godzin od zaobserwowania pierwszych objawów. Ruja właściwa trwa bowiem zazwyczaj od 12 do 36 godzin. Nie można więc przegapić właściwej pory. Zwykle, kiedy pierwsze objawy zauważalne są w godzinach porannych, inseminację wykonuje się w godzinach wieczornych, jeśli zaś objawy zauważono wieczorem, zabieg planowany jest na rano. Przed przeprowadzeniem inseminacji konieczne jest wykonanie badania weterynaryjnego. Istotne jest przeprowadzenie podstawowego wywiadu, który pozwoli ustalić najważniejsze kwestie związane z dotychczasowym funkcjonowaniem krowy. Następnie niezbędne jest zbadanie stanu jajników i macicy. W razie wystąpienia ewentualnych wątpliwości co do gotowości rozrodczej badanej krowy warto wykonać badanie waginalne.

Jak wygląda zabieg inseminacji?

Sukces unasienienia zależny jest od wiedzy hodowcy, doświadczenia lekarza weterynarii oraz oczywiście stanu zdrowia krowy. Zabieg inseminacji przeprowadza się przy użyciu specjalnego sprzętu. Niezbędny jest pistolet do deponowania nasienia, słomka z nasieniem, a także rękawice oraz żel zapewniające sterylne i higieniczne warunki podczas całego procesu. Nasienie wprowadzane do układu rozrodczego musi być rozmrożone. Warto podkreślić ten fakt, ponieważ wciąż wielu inseminatorów popełnia ogromny błąd i nie przykłada do tego należytej uwagi, co skutkuje nieudaną próbą. Inseminację bydła należy rozpocząć od usunięcia kału z odbytnicy. Hodowca przytrzymuje zwierzę, a weterynarz wprowadza pistolet w wargi sromowe i deponuje nasienie. Większość dorosłych krów zachowuje się w tym czasie spokojnie, jeśli cały proces się nie przedłuża. Jałówki natomiast najczęściej są wówczas dość agresywne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz