O gazach spawalniczych dostępnych opowiadają fachowcy firmy Henkas

Spawanie metodami TIG, MIG, oraz MAG wiąże się z koniecznością wykorzystania gazów osłonowych zwanych potocznie spawalniczymi. Ich zadaniem w procesie łączenia materiałów jest ochrona spoiwa oraz spawacza przed wpływem powietrza atmosferycznego. Gazu osłonowe podwyższają tym samym bezpieczeństwo spawania oraz precyzję jego wykonania. Potwierdzają to fachowcy z Przedsiębiorstwa Henkas, którzy wymieniają rodzaje mieszanek spawalniczych dostępnych na rynku oraz w ich ofercie.
Najpopularniejsze rodzaje gazów spawalniczych
Gazy spawalnicze można rozróżnić przede wszystkim na gazy palne oraz gazy niepalne, które właśnie określa się mianem osłonowych. Jak wyjaśniają specjaliści z firmy Henkas, pierwsze z nich stosuje się w postaci acetylenu i propanu przy lutowaniu. Gazy osłonowe są zaś bardziej cenione i niezbędne przy wyróżnionych wcześniej technikach spawalniczych MIG, MAG oraz TIG.
Wielu producentów tworzy zatem mieszanki z wykorzystaniem: dwutlenku węgla, argonu, helu, wodoru i azotu. W takich przypadkach mogą one być opatrzone nazwami handlowymi ułatwiającymi ich odróżnienie. Nie oznacza to jednak tego, że nie można kupić gazów osłonowych w czystej postaci – różne produkty oferuje właśnie firma Henkas, zapewniając sprzedaż w butlach wysokociśnieniowych i całych wiązek butlowych. Oczywiście wypełnione są one gazem (lub mieszkanką gazową) wymaganą przez klienta.
6 najpopularniejszych gazów osłonowych
Specjaliści z firmy Henkas tłumaczą, że gazy osłonowe mają olbrzymi wpływ na spawanie metodami MIG, MAG oraz TIG. Czyste ich postacie lub mieszaniny wpływają na jakość uzyskiwanej spoiny, wydajność spawania, a także na bezpieczeństwo całej pracy. Podkreślić też warto, że każdy gaz osłonowy ma inne przeznaczenie, które dotyczy rodzaju obróbki oraz obrabianego przedmiotu. Innym zastosowaniem cechuje się zatem tlen, a innym argon:
Dwutlenek węgla (CO2) – dobrze schładza uchwyt spawalniczy, zabezpieczają go przed przegrzaniem. CO2 stosuje się przy tworzeniu różnych składników mieszanin gazów osłonowych.
Hel (He) – łączony jest zazwyczaj z argonem, zwiększając znacznie prędkość pracy wykonywanej przez spawacza.
Azot (N) – stosowany w formie czystej lub jako mieszanina łączona z argonem; ceniony szczególnie przy spawaniu stali austenitycznych.
Wodór (H) – zaliczany jest do gazów aktywnych i ma szerokie zastosowanie; łączony może być z wieloma gazami osłonowymi, gwarantują duże ciepło łuku i prędkość spawania.
Tlen (O2) – jest ważny składnikiem mieszanek spawalniczych i wykorzystuje się go przy technice spawania łukowego.
Argon (Ar) – stosuje się wtedy, gdy spawany materiał narażony jest na szkodliwe działanie azotu i tlenu; stanowi bazę do przygotowania wielu różnych mieszanin gazów osłonowych – dziś na ogół jest wykorzystywany przy spawaniu MIG/MAG w odmianie czystości Ar 4.8.
Sprzedaż gazów osłonowych
Gazy techniczne spawalnicze, a mianowicie osłonowe, są oferowane przez liczne firmy w całej Polsce. Nie każdy dystrybutor specjalizuje się jednak w sprzedaży hurtowej. Takie rozwiązanie zapewnia firma Henkas, która słynie z atrakcyjnych cen, doradztwa technicznego oraz pomoc w organizowaniu transportu, czy to butli, czy to ich wiązek zwanych bateriami.
Firma Henkas to specjalista w dostarczaniu gazów technicznych, takich jak tlen, butan czy acetylen, oraz oferuje usługi napełniania i wymiany butli gazowych. W ofercie znajduje się również sprzęt spawalniczy, w tym palniki, butle tlenowe i acetylenowe, niezbędne w procesach spawania i cięcia metali. Gazy spawalnicze od Henkas cechują się wysoką jakością i spełniają wymagania branżowe, co przyciąga klientów indywidualnych i przedsiębiorstwa. Bogata oferta i szeroki asortyment produktów pozwalają firmie sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów. Wysoka jakość gazów technicznych i sprzętu spawalniczego wpływa na rosnącą renomę firmy na polskim rynku. Priorytetem dla Henkas jest obsługa klienta, profesjonalizm oraz terminowość realizacji zamówień.