Artykuł sponsorowany

O etapach układania paneli opowiadają fachowcy z firmy remontowej Patryka Tomaszczyka

O etapach układania paneli opowiadają fachowcy z firmy remontowej Patryka Tomaszczyka

Wśród dziesiątek rodzajów podłóg od kilku lat w Polsce królują panele. W wersji podstawowej tworzone są one jako podłogi winylowe z fotograficzną warstwą wierzchnią imitującą drewno. Lepsze jakościowo są zaś panele drewniane oraz trójwarstwowe podłogi z drewna. Mimo odmiennych parametrów technicznych oraz estetyki  łączy je jedno – sposób montażu. Potwierdzają to fachowcy z firmy usług wykończeniowych Patryka Tomaszczyka, którzy opowiadają o tym, jak prawidłowo należy układać panele.

Projekt ułożenia paneli podłogowych

Wielu Polaków podejmuje wyzwanie i samodzielne układ panele podłogowe w swoich mieszkaniach czy domach. Niestety często kończy się to niesatysfakcjonującym efektem wizualnym oraz obniżoną jakością całej podłogi. Jak zatem radzą fachowcy z firmy usług wykończeniowych Patryka Tomaszczyka, która działa w Barkowicach (województwo łódzkie), zawsze należy stawiać na współpracę z doświadczoną ekipą remontową. Specjaliści od podłóg pomogą w zakupie właściwych paneli, a także przygotują projekt ułożenia podłogi drewnianej. Dlaczego jest on tak ważny?

Patryk Tomaszczyk i jego zespół remontowy wyjaśniają, iż precyzyjny projekt ułożenia paneli podłogowych pozwala dobrze dostosować je do geometrii wnętrza, kątów padania promieni słonecznych oraz do stylu aranżowanego salonu, kuchni, łazienki czy sypialni. Dzięki projektowi można zaplanować montaż w taki sposób, by optycznie poszerzyć wąski pokój czy dobrze wyeksponować słoje i inne wzory winylów/naturalnego drewna. W opracowaniu technicznym uwzględnia się zatem wszystkie warunki techniczne wraz z obliczeniami oraz kwestie estetyki tworzonej podłogi.

Układanie paneli podłogowych w pięciu krokach

Przy układaniu paneli podłogowych liczy się przede wszystkim precyzja. Wykonawca musi zadbać o to, by wykonać dokładne przycięcie paneli w miejscach łączeń z drzwiami czy innymi przeszkodami np. rurami od grzejników. Jak już zatem wspomniano, ważny jest projekt, który poprzedzony jest wizją lokalną. Co zaś z samym układaniem deseczek?

Pierwszym działaniem wykonawczym, dotyczącym bezpośrednio montażu paneli winylowych lub drewnianych jest właściwe przygotowanie podłoża. Warto, by było ono oczyszczone z ruchowych elementów takich jak kamienie czy gruz. Usunięte powinny być miejsca zawilgoceń oraz załatane powinny być ewentualne uszczerbki w wylewce cementowej. Jak tłumaczą fachowcy z firmy Patryka Tomaszczyka, dopiero wtedy można ułożyć izolację przeciwwilgociową w postaci rolki. Drugi etap prac to zaś wyrównanie podłoża specjalnym podkładem, który ma też własności izolacyjne. W zależności od stanu podłogi zastosować można maty, piankę rolkową, płyty z tektury falistej lub grubsze płyty pilśniowe/PCV.

Trzeci etap prac przy układaniu paneli to tworzenie dylatacji oraz montowanie pierwszego rzędu deseczek. Warto wiedzieć, że takie podłogi zawsze układa się jako pokrycie pływające. Oznacza to, że panele nie są trwale przymocowane do podłoża, dzięki czemu gotowa konstrukcja może pracować tj. nieznacznie się przemieszczać, reagować na zmianę ośrodka ciężkości i odmienne warunki temperaturowe. Następnym krokiem jest połączenie pozostałych rzędów paneli. Piąty i ostatni etap to wykończenie miejsc o złożonej geometrii, a także założenie progów i listew przypodłogowych. Firma usług wykończeniowych Patryka Tomaszczyka proponuje je w wersji umożliwiającej prowadzenie w ich wnętrzu kabli.

O czym należy pamiętać przy układaniu paneli podłogowych?

Sztuka układania paneli podłogowych udoskonalana była przez wiele lat. Obecnie wyróżnić można zatem wiele zasad, o których muszą pamiętać wykonawcy. Kilkanaście z nich wymienia zespół fachowców na czele z Patrykiem Tomaszczykiem. Jeden ze specjalistów od podłóg podkreśla zaś, że:

Jedną z ważniejszych zasad jest ta dotycząca aklimatyzacji paneli. Mówi ona o tym, by deseczki leżały w miejscu montażu przez kilkanaście godzin, co pozwala im dostosować swoje wymiary do temperatury oraz wilgotności w pomieszczeniu. Szczególnie ważne jest to w przypadku naturalnego drewna, które stale pracuje i może skurczyć się nawet o kilka milimetrów.

Kolejna ważna zasada stanowi, by panele zawsze były układane prostopadle do okna. Taki zabieg sprawia, że miejsca łączeń paneli są mniej widoczne, a cała konstrukcja nabiera monolitycznej formy.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz