Artykuł sponsorowany

O czym warto wiedzieć przed wyborem oświetlenia do wnętrz?

O czym warto wiedzieć przed wyborem oświetlenia do wnętrz?

Jeśli chcemy zapewnić sobie komfort we wszystkich pomieszczeniach w domu lub mieszkaniu, jedną z ważniejszych rzeczy jest dobór oświetlenia. Na rynku dostępne są różne warianty oświetlenia. Wśród nich znajdziemy m.in. oświetlenie ogólne, miejscowe oraz dekoracyjne. Równie ważny jest dobór barwy światła. Co powinniśmy wiedzieć na ten temat?

Jakie są podstawowe rodzaje oświetlenia?

Oświetlenie wewnętrzne jest bardzo ważne w codziennym funkcjonowaniu każdego z nas. Nawet sztuczne światło pełni w naszym życiu ważne funkcje, ponieważ dobrze wpływa na nasze zdrowie, pozwala wydajnie pracować, a nawet lepiej się regenerować. Istotne jest jednak to, aby było ono właściwie dobrane. Tylko co to oznacza? Przede wszystkim oświetlenie znajdujące się we wnętrzu budynku, musi być  zbliżone do naturalnego światła słonecznego. Jak informuje specjalista z firmy zajmującej się montażem oświetlenia El Serwis z Barlinka w województwie zachodniopomorskim, podczas pracy lub innych czynności, które wymagają skupienia uwagi, niezbędne jest dostarczenie wysokiego poziomu natężenia światła. Z kolei w trakcie odpoczynku ilość światła powinna być mniejsza. W związku z tym oświetlenie powinno być dobierane zgodnie z charakterem danego pomieszczenia w naszym domu oraz jego przeznaczeniem.

Mówiąc najogólniej o rodzajach oświetlenia, możemy wyróżnić światło ogólne, dekoracyjne i miejscowe. Ogólne oświetlenie zwykle jest tłem dla miejscowego. Jego podstawowym zadaniem jest oświetlanie całego wnętrza. W związku z tym powinno ono znajdować się w centrum pomieszczenia. Jeśli jakieś pomieszczenie jest bardzo duże, wówczas warto zawiesić w nim dwa żyrandole, które powinny być ustawione symetrycznie nie tylko względem siebie, lecz również ścian bocznych. Oświetlenie miejscowe stosuje się w celu zapewnienia światła w poszczególnych strefach w danym pomieszczeniu. Przykładem miejscowego oświetlenia mogą być lampki nad lustrem w łazience, oświetlenie nad blatami kuchennymi czy lampki zamieszczone przy biurku. Ostatni typ, czyli oświetlenie dekoracyjne stosuje się po to, aby podkreśliło estetykę wnętrza i nadawało nastrój. W ten sposób doświetla się elementy dekoracyjne (obrazy, rośliny, półki, meble).

Jakie barwy światła wykorzystuje się do oświetlania wnętrz?

Oświetlenie wewnętrzne wyróżnia się też tym, że może mieć rozmaite barwy światła. Temperaturę barw światła najczęściej określa się w Kelwinach. Do najbardziej popularnych barw należy światło ciepłe neutralne oraz zimne. Temperatura światła ciepłego nie przekracza 3000 K. Takie oświetlenie powinno się stosować w pomieszczeniach, w których odpoczywamy. Najczęściej wybiera się je do salonów oraz sypialni. Kolejny rodzaj, czyli światło neutralne mieści się w granicy 3000 – 5300 K. Wydaje się ono dość chłodne, ponieważ ma właściwości pobudzające. Z tego względu używa się go np. w biurach. Z kolei światło zimne przekracza 5300 K i charakteryzuje się tym, że wpada w niebieski odcień. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, ale takie światło jest najbardziej zbliżone do naturalnego. Zatem przed wyborem konkretnego oświetlenia do danego pomieszczenia, warto zastanowić się nad tym, jaką barwę światła wybrać.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz