Materiał Partnera

O czym powinniśmy pamiętać, planując ogród?

O czym powinniśmy pamiętać, planując ogród?

Przydomowy ogród to nie tylko piękna ozdoba domu, ale też miejsce, gdzie możemy miło spędzić czas – w samotności, ciesząc oczy otaczającą roślinnością lub w towarzystwie rodziny i przyjaciół, ciesząc się słoneczną pogodą. Coraz więcej osób korzysta z usług projektowania ogrodu, co jest atrakcyjnym rozwiązaniem z wielu powodów. Jednak nawet powierzając planowanie profesjonaliście, musimy wiedzieć, czego oczekujemy.

Optymalne zagospodarowanie przestrzeni

Chodzi tu o to, by w ogrodzie znalazło się wszystko, czego potrzebujemy – miejsce na meble ogrodowe, gdzie spędzimy popołudnie przy grillu, mały plac zabaw dla dzieci, domek na narzędzia. Ogród, który jedynie pięknie wygląda, ale z którego nie możemy korzystać, będzie dla nas bezużyteczny. A nie o to tu jednak chodzi – ogród jest przede wszystkim po to, byśmy mogli się nim cieszyć lub też nawet go wykorzystywać, na przykład do uprawy własnych warzyw.

Dlatego angażując firmę ogrodniczą taką jak Zielony Zakątek, powinniśmy umieć określić, czego oczekujemy od projektu ogrodu.

Możliwości mamy naprawdę wiele i jedynym, co nas tak naprawdę ogranicza, jest rozmiar ogrodu oraz środki finansowe. Na podstawie naszych pomysłów lub też tylko wymagań, projektant zieleni będzie w stanie stworzyć dla nas niepowtarzalną aranżację – to niewątpliwy atut korzystania z usług profesjonalisty.

Projekt ogrodu warto dopasować też do naszego trybu życia. W sytuacji, gdy nie mamy czasu na pielęgnowanie roślin, błędem będzie sadzenie dużej ilości rabat kwiatowych wymagających pielenia – chyba że zaangażujemy ogrodnika. Warto pomyśleć nad rozwiązaniami, które ułatwią nam dbanie o rośliny. Od kilku lat już popularny jest montaż systemów nawadniających.

Zasady projektowania ogrodu

Większość ciężkiej pracy wykona dla nas projektant, ale my również powinniśmy wiedzieć co nieco o tym, jak zaplanować ogród. Przede wszystkim powinniśmy unikać sadzenia roślin na środku ogrodu, ponieważ optycznie zmniejszy to przestrzeń, a ogród wyda się przepełniony. Najlepiej też jest sadzić rośliny piętrami – rosnąco w głąb ogrodu.

Ważną rzeczą, którą weźmie pod uwagę projektant, są elementy elewacji domu – do nich dopasowane będą materiały, z jakich wykonana zostanie mała architektura, czyli altana czy domek na narzędzia. Zatem pamiętajmy, że styl domu niejako ogranicza możliwości aranżacyjne wokół niego.

Na walory estetyczne wpływa oczywiście rozmieszczenie poszczególnych elementów; miejsc wypoczynku w części bardziej wyeksponowanej, kompostownika w tej mniej dostępnej. Wyjątek stanowi tutaj kosz na śmieci, który powinniśmy umieścić w pobliżu wejścia do ogrodu.

Opracowanie:
Rumia, Sobieskiego 31
tel. 794 641 531
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz