Materiał Partnera

O czym pamiętać przy serwisowaniu samochodu ciężarowego?

O czym pamiętać przy serwisowaniu samochodu ciężarowego?

Regularne dbanie o stan techniczny pojazdu mechanicznego to obowiązek każdego właściciela. Dotyczy to również firm transportowych, których samochody ciężarowe pokonują setki tysięcy kilometrów w ciągu roku. Serwisowanie takich aut nieco różni się od wizyt w typowym warsztacie dla popularnych osobówek. Jakie zatem czynności realizowane są przez fachowców z serwisów pojazdów ciężarowych?

Kontrola dodatkowych systemów – AdBlue i DPF

W pojazdach o masie powyżej 3,5 tony stosuje się coraz nowsze rozwiązania, które mają zapobiegać zanieczyszczeniu środowiska przez samochody ciężarowe i tym samym zwiększenie ekonomii podczas ich użytkowania. Jednym z takich dodatkowych systemów jest AdBlue, czyli wodny roztwór mocznika odpowiadający za neutralizację szkodliwych tlenków azotu pochodzących ze spalin. Poziom płynu musi być regularnie kontrolowany, a cały układ powinien podlegać przeglądom realizowanym w warsztacie dla aut ciężarowych, takim jak np. ten, który prowadzi Tomasz Krinke.

W takich miejscach przeprowadza się także czynności serwisowe związane chociażby z filtrem cząstek stałych, czyli popularnym DPF. Jest on szerzej znany kierowcom ze względu na jego coraz częstsze wykorzystanie w samochodach osobowych. Oczyszczenie zapchanego i zabrudzonego filtra pozwala odzyskać pełną moc jednostki napędowej. Dbanie o ten element jest również ważne ze względów ekologii. Dzięki systemowi DPF, do środowiska przedostaje się znacznie mniej trujących substancji powstałych w trakcie pracy silnika ciężarówki.

Naprawy bieżące i wulkanizacja

Oprócz jednostki napędowej, do najczęściej psujących się elementów samochodów ciężarowych zaliczają się opony. Ogumienie narażone jest na intensywną, długotrwałą eksploatację nierzadko w trudnych warunkach, co przyczynia się do jego szybszego zużycia. Wymiana opony w samochodzie ciężarowym nie jest tak prosta, jak w przypadku popularnych osobówek. Z tego względu w ramach regularnego serwisu auta ciężarowego, dobrze jest sprawdzać stan ogumienia – nie tylko głębokość bieżnika, ale także ogólną kondycję danego koła.

Firmy transportowe dbający o swoje floty poprzez częste wizyty w wyspecjalizowanym warsztacie, są w stanie uniknąć poważnych awarii ciężarówek. Przeprowadzanie napraw bieżących pozwala ujawnić nadmierne zużycie w poszczególnych komponentach układów hydraulicznych, zawieszenia czy silnika. Wymiana komponentów przekłada się na brak komplikacji w trasie i tym samym tworzenie się przynoszących spore straty przestojów w pracy kierowców. Przy serwisowaniu samochodu ciężarowego należy zatem pamiętać o najważniejszych, charakterystycznych dla tego typu aut układach, a także o wyborze właściwego warsztatu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz