Materiał Partnera

O czym pamiętać przy montażu urządzeń sanitarnych?

O czym pamiętać przy montażu urządzeń sanitarnych?

Prawidłowe zamontowanie urządzeń sanitarnych i mebli w łazience uchroni nas przed wieloma późniejszymi problemami, takimi jak choćby przeciekanie wody z prysznica lub źle spłukująca toaleta. Takie usterki niestety nie są rzadkością i mogą wynikać z niedbałości o kilka elementów, które są istotne przy pracach związanych z białym montażem. Jak się przed nimi uchronić i o czym bezwzględnie musimy pamiętać przy instalacji?

Zakup urządzenia sanitarne w odpowiednich wymiarach

Łazienka to pomieszczenie, w którym szczególnie zależy nam na tym, by było ono funkcjonalne. Jeśli mamy do dyspozycji mały metraż, tym bardziej istotne jest zadbanie o to, aby zamontowane podzespoły oraz wykorzystane meble stanowiły spójną całość nie tylko pod względem wizualnym, ale właśnie użytkowym. Zanim więc udamy się do sklepu gdzie zakupimy urządzenia sanitarne, powinniśmy dokładnie zmierzyć wymiary pomieszczenia, co pozwoli nam na wybranie sprzętów o prawidłowej wielkości.

Zadbaj o kolejność

Choć specjaliści zajmujący się instalacjami sanitarnymi przyznają, że nie ma jednej, ściśle określonej kolejności jak montować te urządzenia, to jednak praktyka sugeruje pewne rozwiązania. Na początku warto zająć się umywalką, następnie miską ustępową, później wanną albo kabiną prysznicową i dopiero na końcu pisuarem i bidetem. Montaż urządzeń sanitarnych w tej kolejności zapewni, że łazienka będzie od początku funkcjonalna i gotowa do przeprowadzenia kolejnych prac wykończeniowych.

Montaż kabiny prysznicowej

Jak przyznaje Wojciech Grzech z firmy Instal-Bud zajmującej się białym montażem, częstym błędem jest nieprawidłowe zamontowanie kabiny prysznicowej, co z czasem skutkuje przeciekaniem albo zbieraniem wody na glazurze. Aby tego uniknąć, należy prawidłowo zamontować tzw. profile przyścienne do ścian, do których później zostanie zamocowana kabina. Czyni się to za pomocą zwykłych wkrętów, jednak aby zrobić to właściwie, należy korzystać przede wszystkim ze wskazówek zawartych w instrukcji montażowej.

Montaż WC

W przypadku miski stojącej jest ona montowana do podłogi dzięki niewidocznym śrubom, coraz popularniejsze są jednak miski wiszące – te są lokowane na stelażu instalacyjnym, który mocowany jest do ściany oraz podłogi, albo tylko do podłogi. Aby korzystanie z nich było wygodne, należy zwrócić przede wszystkim baczną uwagę na pozostawiane po bokach odległości od innych urządzeń.

Montaż urządzeń sanitarnych nie jest trudny, o ile zostanie zlecony specjalistom zajmującym się pracami związanymi stricte z białym montażem. Wówczas będziemy mogli liczyć na to, że zadbają oni nie tylko o solidność, ale także o to, aby sprzęty te zostały ulokowane w sposób funkcjonalny.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz