Artykuł sponsorowany

O czym pamiętać przy budowaniu ścianek działowych?

O czym pamiętać przy budowaniu ścianek działowych?

Ścianki działowe są ciekawym rozwiązaniem, dzięki nim możemy bowiem modyfikować dostępną przestrzeń według unikalnych, często zmieniających się potrzeb domowników. Ich budowa to zazwyczaj zadanie proste dla fachowców w dziedzinie budownictwa i wykończenia wnętrz, którzy w tym przypadku muszą stosować się do kilku, podstawowych zasad ich wznoszenia. Jakich? Sprawdź z nami.

Kiedy warto postawić ściankę działową?

Ścianki działowe to stosunkowo szybkie do wdrożenia rozwiązanie, które pomoże nam w zorganizowaniu przestrzeni w naszym domu, a także w oddzieleniu od siebie pewnych kolidujących stref. Może sprawdzić się na przykład w mniejszych mieszkaniach, jako sposób na podzielenie pokojów. Często wykorzystywana jest także w sypialniach czy przedpokojach, do wygospodarowania przestrzeni na małą i praktyczną garderobę, dzięki czemu w łatwiejszy sposób zorganizujemy tego typu pomieszczenia. Znakomicie sprawdzi się ponadto w łazience, do oddzielania pralki czy piecyka gazowego od reszty lokum, co może mieć funkcje estetyczne, a także praktyczne.


Odpowiednie materiały

Trwałe i bezpieczne dla konstrukcji domu ścianki działowe, budowane są zazwyczaj z cegły pełnej, która jest wysoce wytrzymała i zapewnia odpowiednią izolację akustyczną. Lżejsza jest tzw. cegła dziurawka, która gwarantuje niższą o 30% masę, co będzie bezpieczniejsze dla konstrukcji budynku. Do tych prac można również zastosować ceramiczne pustaki, które ze względu na swoje spore rozmiary zdecydowanie przyspieszają realizację prac.

Stawianie ścianek działowych

Ich stawianie, choć względnie proste, wymaga przestrzegania kilku podstawowych zasad. Pierwszą z nich jest to, aby ścianek działowych nie budować bezpośrednio na stropie – konieczna będzie w tym przypadku papa podkładowa, która uchroni przed odkształceniami ścian. Jak dodaje Łukasz Osóbka, prowadzący firmę Lukas-Bud na co dzień zajmującą się wykończeniem wnętrz, konieczne jest także pozostawienie pomiędzy stropem a samą ścianą dwucentymetrowej szczeliny, która następnie powinna zostać zapełniona pianką lub wełną mineralną. Zabezpieczy to konstrukcję przed powstającymi w skutek naprężenia pęknięciami, które są zupełnie naturalne w przypadku budowli, których struktura nieustannie pracuje.  

Stawianie ścianek działowych powinno być wykonane w pełni profesjonalnie i rzetelne. Tylko korzystając z pomocy fachowców w tej dziedzinie, będziemy mogli uzyskać pewność, że konstrukcja będzie trwała, solidna oraz nie będzie pękać pod wpływem sił działających na budynek.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz