Artykuł sponsorowany

O czym pamiętać podczas montażu instalacji kanalizacyjnej?

O czym pamiętać podczas montażu instalacji kanalizacyjnej?

Ważną sprawą jest to, aby do nowo wybudowanego domu podłączyć wszelkie niezbędne do życia instalacje. Jedną z nich jest instalacja kanalizacyjna. Podczas montażu instalacji kanalizacyjnej trzeba pamiętać o warunkach, jakie są konieczne do spełnienia, aby instalacja ta prawidłowo spełniała swoją funkcję. Na szczęście na tym powinni znać się fachowcy, którzy wykonują montaż takich instalacji.

Warunki do spełnienia podczas montażu instalacji kanalizacyjnej

Montaż instalacji kanalizacyjnej powinien spełniać kilka warunków, w celu prawidłowego działania tej instalacji. Pierwszym warunkiem jest to, aby poziome odcinki instalacji miały co najmniej 2% spadku w kierunku odpływu. Oznacza to że instalacja kanalizacyjna musi na poziomych odcinakach stopniowo obniżać się o 2 cm na każdy metr przewodów. Istotne jest również to, by podczas rozprowadzania rur powstała jak najmniejsza liczba załamań. W przypadku występowania załamań o kącie 90° zaleca się składanie ich z wykorzystaniem dwóch kolan o załamaniu 45°. Trzeba o tym pamiętać szczególnie w miejscach trudno dostępnych. Poza tym nie wolno zastępować wspomnianych wcześniej dwóch kolan jednym kolanem o załamaniu 90°.

Istotne znaczenie podczas montażu instalacji kanalizacyjnej ma również średnica rur. Przekrój rur nie może być zmniejszany w kierunku odpływu. Fachowcy z firmy Jarosław Tarkowski Usługi Budowlane i Instalacyjne z Opola podpowiadają, że można jedynie powiększyć średnice rur w kierunku odpływu. Przy montażu instalacji kanalizacyjnej warto mieć na uwadze to, żeby odgałęzienia prowadzące do pionu nie przekraczały 3 metrów długości. Jeśli nie można inaczej poprowadzić takich odgałęzień, na jego końcu należy zamocować zawór napowietrzający.

Montaż instalacji kanalizacyjnej

Jeśli ustaliliśmy już, jak będzie przebiegać instalacja kanalizacyjna, można przejść do rozebrania próbnych połączeń. Montaż właściwy instalacji zaczyna się od połączenia rur w miejscu łączenia instalacji wewnętrznej z zewnętrzną. Montaż rur polega na wciśnięciu kształtek w kielich drugiej rury. Zanim jednak połączymy oba elementy, należy posmarować uszczelkę oraz koniec rury płynem poślizgowym.

Może zdarzyć się tak, że którąś z rur trzeba będzie skrócić. Po dokonaniu tej czynności należy rurę z obciętą końcówką poddać fazowaniu pod kątem 30°. Stożkowa powierzchnia i krawędź musza być w całości równe w gładkie. Głębokość, w jakiej osadzimy rurę w kielichu zaznacza się w taki sposób, by złącze posiadało około 5 mm luzu od czoła rury do dna kielicha.

Do mocowania pionowych i poziomych odcinków rur do podłoża wykorzystuje się obejmy. Niedaleko miejsc osadzania trójników oraz w pionie obejmy są mocowane w odległości około 3 m. Natomiast w poziomie i w miejscach, gdzie podłączone zostaną odpływy z przyborami sanitarnymi odstępy powinny wynosić około 1,5 metra.

Po zamontowaniu instalacji koniecznie trzeba sprawdzić jej szczelność. Pozwoli to na wykrycie ewentualnych nieszczelności. Łatwo będzie je zauważyć, ponieważ odprowadzana woda będzie przeciekać. Gdy takie nieszczelności się pojawią, trzeba całą instalację zamontować od nowa.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz