O czym pamiętać, budując ogrodzenie wokół domu?

O czym pamiętać, budując ogrodzenie wokół domu?

Głównym zadaniem ogrodzenia jest ochrona przed intruzami i spojrzeniami sąsiadów, jednak pełni ono nie tylko funkcję praktyczną - jest również wizytówką naszego domu. To właśnie dlatego ważne jest, aby ładnie się prezentowało i pasowało do wzniesionego na działce budynku. Podpowiadamy, o czym pamiętać, budując ogrodzenie, jaki model wybrać do nowoczesnych i tradycyjnych posesji i który materiał będzie najlepszy.

Budowa ogrodzenia – przepisy

Czy budowa ogrodzenia musi zostać zgłoszona? Według prawa budowlanego budowa ogrodzenia wyższego niż 2,2 m a także w przypadku budowy ogrodzenia w postaci muru oporowego musi zostać zgłoszona do starostwa minimum 21 dni przed rozpoczęciem prac budowlanych. W zgłoszeniu konieczne będzie określenie rodzaju, zakresu i sposobu wykonywania robót oraz przedstawienie planowanego terminu rozpoczęcia prac. Do dokumentu należy dołączyć także oświadczenie o prawie własności danej nieruchomości.

Przepisy regulują również warunki techniczne, jakie musi spełniać ogrodzenie wokół domu, aby nie stwarzało ono zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt. Co mówi prawo budowlane w tym przypadku? Przede wszystkim na ogrodzeniu nie możemy montować ostrych zakończeń (drutu kolczastego, elementów szkła tłuczonego) na wysokości mniejszej niż 1,8 m. Ogrodzenie musi być zbudowane w granicach naszej działki. Przed przystąpieniem do prac budowlanych musimy wystąpić do urzędu gminy o wypis i wyryw z planu zagospodarowania przestrzennego i budować ogrodzenie zgodnie z zawartymi w dokumencie wytycznymi. 

Jakie ogrodzenie wybrać?

Wybór rodzaju ogrodzenia w dużej mierze zależy od tego, w jakiej okolicy mieszkamy. W małych miejscowościach możemy zauważyc przede wszystkim niskie płoty, które symbolicznie wyznaczają granice działki. W miastach domy mają ogrodzenie bardziej zabudowane, które daje domownikom poczucie bezpieczeństwa i chroni przed hałasem. 

Ogrodzenie musi się również łączyć z charakterem otoczenia. Jeśli nasz dom jest nowoczesny, postawmy na ogrodzenie betonowe lub składające się z gładkich pustaków ogrodzeniowych. Występują one zazwyczaj w kilku wersjach kolorystycznych, dlatego bez problemu stworzymy za ich pomocą ciekawe kompozycje. Współczesne obiekty dobrze będą się komponować także z ogrodzeniem gabionowym, które można wypełnić stylowymi kamyczkami lub efektownym szkłem.

Domy zbudowane w stylu rustykalnym świetnie będą się prezentować z ogrodzeniami z cegły, która będzie znakomitym tłem dla bujnej roślinności a jej uniwersalne zastosowanie umożliwi nam również stworzenie elementów dekoracyjnych w ogrodzie. Na takich działkach dobrze będzie wyglądać też ogrodzenie kamienne i naturalny żywopłot otulający betonowy murek.

Drewno, metal, a może beton?

Decydując się na konkretny materiał, pamiętajmy, że poszczególne budulce mają różną odporność na czynniki atmosferyczne i wymagają różnej konserwacji. Jeśli chcemy, by płot wyglądał dobrze nawet po kilku latach, nie powinniśmy tego bagatelizować.

Jednym z najbardziej trwałych materiałów jest beton. Ponadto takie ogrodzenie świetnie chroni przed hałasem czy kurzem z ulicy. Decydując się na ogrodzenie z betonu, możemy wybierać w wielu modelach przęseł i modeli z wzorem naśladującym cegłę, kamień naturalny, deski, plecionki wiklinowe itd. i dopasować je do charakteru naszego domu.

Jeśli cenimy sobie naturalne i eleganckie rozwiązania, dobrym wyborem będzie ogrodzenie drewniane. Jego zaletą jest też niska cena i łatwość montażu. Płot z drewna łatwo kompunuje się z różnymi materiałami użytymi do wykończenia elementów ogrodu - dobrze podkreśli zarówno elementy wykonane z cegły czy kamienia, jak i z drewna. Wadą takiego rozwiązania jest jednak konieczność częstej konserwacji.

Popularnością cieszą się również gabiony, które możemy wypełnić kamieniami, tłuczniem, gruzem, drewnem lub szkłem. Prezentują się one dość surowo, dlatego będą pasować głównie do nowoczesnych domów. Co ważne, kamień używany do budowy ogrodzenia nie wymaga impregnacji. Jeśli zdecydujemy się na przęsła metalowe lub drewniane, będziemy musieli co jakiś czas zadbać o ich wygląd.

Ogrodzenia metalowe równie często spotykane są na polskich działkach. Są one wybierane głównie ze względu na cenę i łatwość montażu, nie są jednak zbyt trwałe i atrakcyjne. Wykonane ze stalowych rur, kształtowników i siatki są zabezpieczane poprzez powlekanie tworzywem i cynkowanie ogniowe. Mimo to po kilku latach będzie konieczna ich konserwacja, aby nie doszło do łuszczenia się zewnętrznej powłoki i korozji. 

Jak zaplanować bramę i furtkę?

Brama wjazdowa i furtka odgrywają dużą rolę w codziennej komunikacji. Stanowią one również pierwsze drzwi, które przekraczają nasi goście. Niektóre bramy wtapiają się w ogrodzenie, inne od razu przykuwają uwagę - tylko od nas zależy, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy.

Jakie wymiary powinna mieć brama? W zabudowie jednorodzinnej brama wjazdowa powinna mieć minimalną szerokość 2,4 m, jednak aby zapewnić sprawną komunikację, lepiej zdecydować się na co najmniej 4 m. Furtka wejściowa na posesję powinna mieć co najmniej 0,9 m.

Jeśli posiadamy dużą działkę, możemy zaplanować dwie bramy - gospodarczą i tradycyjną. Pamiętajmy, że według przepisów prawa budowlanego brama rozwierana musi się otwierać wgłąb działki. Gdy podjazd jest niewielki, lepiej sprawdzi się brama przesuwna. Wówczas musimy jedynie zadbać o to, by skrzydło mogło się swobodnie poruszać wzdłuż wewnętrznej strony ogrodzenia.

Ważne - zjazdu z bramy nie możemy zlokalizować dowolnie. Przed budową musimy ustalić to z zarządcą drogi.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz