Artykuł sponsorowany

O czym należy pamiętać, wybierając oświetlenie?

O czym należy pamiętać, wybierając oświetlenie?
O odpowiednim oświetleniu domu należy pomyśleć już podczas projektowania kompleksowej instalacji elektrycznej, w przeciwnym razie konieczne będzie jej przebudowanie. Żeby właściwie rozmieścić światło, bierze się pod uwagę moc żarówki oraz wielkość pomieszczenia. W jaki sposób zaprojektować oświetlenie w domu i ogrodzie oraz kto powinien zająć się realizacja projektu?

Oświetlenie w domu

W każdym domu istnieją pomieszczenia, w których powinno panować wysokie natężenie światła oraz te, gdzie wystarczy niewielka żarówka. W dzisiejszych czasach można znaleźć wiele typów oświetlenia, jednak najpopularniejszym jest technologia LED. Żarówka nie nagrzewa się, zużywa niewiele prądu, a pozwala na intensywne oświetlenie całego wnętrza. Pomieszczania, w których czytamy i wykonujemy precyzyjne prace manualne, wymagają największego natężenia światła, a są to między innymi:

  • Salon – szczególnie okolice biblioteczki oraz stolika kawowego.
  • Sypialnia – wiele osób ma w zwyczaju czytać do snu.
  • Kuchnia – szczególnie przy blacie, na którym są przygotowywane posiłki.
  • Łazienka – jeśli przy lustrze wykonuje się czynności, takie jak stylizacja włosów lub makijaż.
  • Gabinety – wiele osób ma w swoich domach wydzieloną strefę do pracy.

Prawidłowe oświetlenie to nie tylko żarówka w centrum pomieszczenia, ale także dodatkowe lampy, których światło nie działa drażniąco na wzrok. Doskonałym rozwiązaniem są lampy z regulacją ostrości światła lub kilka niezależnych od siebie żarówek w jednym żyrandolu.

Jak projektować i realizować?

Zarówno projektowanie, jak i wykonanie instalacji elektrycznej (w tym oświetlanie) to zadanie dla profesjonalistów. Przykładem może być firma Luxor, której siedziba znajduje się w miejscowości Brwinów na terenie województwa mazowieckiego. Projekt oświetlenia powinien powstać nie tylko na zasadzie uniwersalnych wytycznych, ale także indywidualnych pomysłów właściciela domu, gdyż każdy ma inne potrzeby. Realizacja projektu to kluczowy jego element. Po odpowiednim rozprowadzeniu kabli przychodzi czas na montaż żarówek oraz żyrandoli. Ich budowa może również wpływać na intensywność światła – niektóre klosze je przyciemniają, dlatego trzeba uwzględnić to podczas zakupów.

Etapy dobierania oświetlenia przez profesjonalną firmę:

  1. Wykonanie pomiarów wszystkich pomieszczeń.
  2. Wybór natężenia światła oraz typów lamp (ich kąta nachylenia, budowy kloszy itd.).
  3. Wizualizacja – pozwala klientowi na dokładny wgląd w to, jaki będzie efekt po zrealizowaniu projektu.
  4. Montaż, a w razie konieczności także ewentualne poprawki.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz