Materiał Partnera

O czym należy pamiętać w trakcie i po leczeniu ortodontycznym

O czym należy pamiętać w trakcie i po leczeniu ortodontycznym

Każdy człowiek jest inny i inaczej reaguje na leczenie, również leczenie ortodontyczne. Ortodonta nie jest w stanie przewidzieć wszystkich skutków leczenia za pomocą aparatu stałego i nawet sprawdzone procedury mogą powodować nieprzewidziane reakcje. Każde leczenie prowadzone jest w celu uzyskania jak najlepszych wyników, jednak musimy liczyć się też z powikłaniami.

Podczas noszenia aparatu

Większości powikłań możemy uniknąć poprzez zachowanie właściwej higieny jamy ustnej. Szczegółowych instrukcji powinien udzielić nam ortodonta, który prowadzi nasze leczenie, jednak powinniśmy dowiedzieć się jak najwięcej na ten temat również we własnym zakresie. Istotne jest też zwrócenie się do odpowiedniej przychodni, w której zajmie się nami doświadczony specjalista. Kompleksową opiekę z zakresu stomatologii i ortodoncji zapewnia przychodnia stomatologiczna Prodent w Warszawie.

Po pierwsze, higiena jamy ustnej powinna obejmować dokładne mycie zębów pastą po każdym posiłku, a także używanie płynu do płukania jamy ustnej. Zazwyczaj stosowane są preparaty zawierające fluor, chociaż lekarz może zalecić inaczej. Jeśli nie będziemy tego przestrzegać, ortodonta może zadecydować o zdjęciu aparatu.

Musimy pamiętać o pilnowaniu harmonogramu wizyt w gabinecie ortodontycznym, które w zależności od rodzaju aparatu powinny odbywać się co 4 do 8 tygodni. Niezgłaszanie się na wizyty powoduje przedłużenie leczenia, a ponadto zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań. Jeśli aparat ulegnie uszkodzeniu, konieczne będą dodatkowe wizyty po to, by usunąć usterkę i zabezpieczyć aparat.

Zobowiązani również jesteśmy do czynnego uczestnictwa w procesie leczenia, którego pewna część uzależniona jest od naszych działań. Należą do nich między innymi noszenie wyciągów międzyszczękowych, zewnątrzustnych czy aparatów retencyjnych. Pamiętajmy też o zgłaszaniu lekarzowi spostrzeżeń, naszego dyskomfortu czy niepokoju, ponieważ to warunkuje nasze bezpieczeństwo.

Ze względu na to, że aparat zazwyczaj jest tymczasowo naklejony na zęby pacjenta, narażony jest on na różnego rodzaju uszkodzenia. Musimy być zatem podczas jego noszenia wyjątkowo ostrożni, szczególnie podczas spożywania twardych pokarmów. Należy kroić je na drobne kawałki tak, by nie odgryzać ich przednimi zębami. Nie wolno nam też samodzielnie manipulować przy aparacie.

Powikłania leczenia ortodontycznego

Jednym z częstych powikłań leczenia za pomocą aparatu stałego jest próchnica oraz odwapnienie zębów. Aparaty nie powodują próchnicy, ale są przyczyną dodatkowego gromadzenia się resztek pokarmów i płytki nazębnej, a nieprawidłowa higiena jamy ustnej zwiększa ryzyko jej wystąpienia.

Innym skutkiem niewłaściwego dbania o zęby mogą być obrzęki dziąseł i choroby przyzębia, które pojawić się mogą na każdym etapie leczenia. Mogą one być wywołane również przez obciążenia genetyczne lub specyficzną florę bakteryjną – w takim przypadku konieczna będzie wizyta u periodontologa. Leczenie aparatem ortodontycznym może by prowadzone tylko w okresie remisji choroby.

Podczas leczenia ortodontycznego dochodzić może również do skrócenia korzeni zębów, jednak nie można przewidzieć, u kogo to nastąpi, ponieważ proces ten uwarunkowany jest genetycznie. Innym powikłaniem są bóle w stawie skroniowo-żuchwowym. Mogą one jednak pojawić się również bez leczenia i najczęściej wywołane są nadmiernym zaciskaniem i zgrzytaniem zębów.

Noszenie aparatu wiąż się również z ryzykiem powstania urazów przez niego wywołanych. Są to zazwyczaj uszkodzenia tkanek twardych i miękkich jamy ustnej. Szczególnie w pierwszych dobach po założeniu aparatu na języku i policzkach pojawiają się drobne otarcia, które znikają po okresie adaptacji. U pacjentów z uczuleniami mogą natomiast pojawić się objawy alergii wywołane zwiększonym stężeniem jonów niklu, chromu i miedzi pochodzących z aparatu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz