Artykuł sponsorowany

O czym należy pamiętać przy montażu drzwi i okien

O czym należy pamiętać przy montażu drzwi i okien

Drzwi i okna pełnią kilka funkcji. Po pierwsze, zapewniają prywatność. Po drugie, chronią przed zimnem i utratą ciepła. Po trzecie – głównie okna – wpuszczają do pomieszczeń światło. Wreszcie po czwarte, stanowią element dekoracyjny wnętrz. Jednak aby były funkcjonalne, muszą zostać prawidłowo zamontowane. Przyjrzyjmy się więc na co zwracać uwagę, by służyły nam one na długi czas.

Drzwi wewnętrzne

Poprawny montaż drzwi zależy tak naprawdę od tego, czy poprawnie zamocujemy ościeżnicę. Sprzedawana jest ona w komplecie z drzwiami, dzięki czemu unikniemy błędu niewłaściwego dopasowania. Trudno może być nam znaleźć nowe drzwi pasujące do starej ościeżnicy.

Zamontowanie drzwi możemy zlecić firmie budowlanej, jak firma MAR, która zajmie się tym w profesjonalny sposób gwarantujący poprawne wykonanie.

Możemy jednak sami spróbować swoich sił. Zaczynamy więc od wstawienia ościeżnicy i unieruchomienia jej w ościeżu, czyli otworze w ścianie, gdzie znajdować się będą drzwi lub okno, przy pomocy klinów. Ościeże musi być większe od ościeżnicy o około 1,5 cm, co pozwoli stabilnie ją osadzić.

Ościeżnica trzymająca się na klinach powinna zostać wypoziomowana, po czym możemy zamontować ościeżnicę na kołkach montażowych. Kiedy to zrobimy, zakładamy drzwi, by sprawdzić, czy swobodnie się otwierają i zamykają. Jeśli nie ma z tym problemu, zdejmujemy je i pianką montażową wypełniamy szczelinę między ościeżnicą a ścianą. Zdejmujemy również kliny i przestrzeń, jaką pozostawią, również wypełniamy pianką. Po jej wyschnięciu i sunięciu nadmiaru możemy zamontować listwy wykończeniowe, a następnie umieścić w zawiasach drzwi.

Okna i parapety

Podobnie jak w przypadku drzwi i tu ważne jest odpowiednie dopasowanie okna do ościeża. Zbyt mały otwór będzie przyczyną odkształceń ramy, a konsekwencji utrudni otwieranie i zamykanie okna. W zbyt dużym otworze okno nie jest stabilne, a pianka montażowa ulega rozszczelnieniu, co prowadzi do uciekania ciepła z domu.

Remont mieszkania obejmujący wymianę okien łączyć się więc będzie z wykonaniem dokładnych pomiarów ościeży. Nowe okno powinno być od niego niższe o około 5 cm oraz węższe o około 2 cm. W ten sposób uzyskamy pewność, że będzie ono dobrze umocowane.

Pamiętajmy też, by przed założeniem okien oczyścić ościeże z pozostałości starych oraz – jeśli trzeba – wygładzić ściany i mur wokół otworu. Do ściany przytwierdzamy ościeżnicę nowego okna za pomocą najpierw klinów dystansowych, a później już na stałe z użyciem kotew lub dybli. Ich zbyt mała liczba zmniejszy odporność na czynniki takie jak wiatr.

W zakres wykończenia wnętrz, a dodatkowo związany z montażem okien, wchodzi także montaż parapetów wewnętrznych. Jest on dość prosty. Pierwszym krokiem będzie wykucie otworów, w których umieścimy przeciwległe brzegi parapetu. Spód parapetu oraz powierzchnię podokiennika klejem poliuretanowym lub silikonem montażowym. Następnie wsuwamy brzegi parapetu we wcześniej przygotowane szczeliny, zachowując jednocześnie niewielką przestrzeń między parapetem a ścianą – pomogą nam w tym klocki dystansowe. Dociskamy parapet i czekamy do wyschnięcia kleju. Gdy to nastąpi, możemy wypełnić szczeliny i ubytki pianką montażową, a następnie maskujemy je, szlifując i malując ścianę.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz