Materiał Partnera

O czym należy pamiętać podczas zakładania przydomowego oczka wodnego?

O czym należy pamiętać podczas zakładania przydomowego oczka wodnego?

Oczko wodne to element architektury ogrodowej, które w piękny i naturalny sposób wzbogaca wnętrze ogrodu. Woda dodatkowo nawilża powietrze i ma pozytywny wpływ na mikroklimat. Oczko wodne sprawdzi się na niewielkich i dużych powierzchniach ogrodowych. Firmy, które zajmują się projektowaniem ogrodów, oferują gotowe formy oczka oraz przygotowane na zamówienie większe zbiorniki wodne, otoczone krzewami. Zanim rozpoczniemy prace nad oczkiem wodnym,  należy przygotować dokładny plan, który pozwoli na osiągnięcie zamierzonego efektu.

Miejsce

Aby uniknąć ciągłego zanieczyszczania wody, należy pamiętać o tym, aby nie lokować oczka wodnego bezpośrednio pod drzewami. Spadające liście są głównym powodem zanieczyszczeń. Nasłonecznienie to kolejny czynnik związany z lokalizacją. Oczko wodne nie może znajdować się w miejscu, gdzie docierają silne promienie. Duże nasłonecznienie sprzyja rozwojowi glonów i parowaniu wody. W związku z tym, idealnym miejscem na oczko wodne będzie miejsce, gdzie słońce świeci maksymalnie przez sześć godzin dziennie. Centralny punkt ogrodu to także dobre miejsce na umiejscowienie oczka wodnego. Takie działanie sprawia, że ogród będzie wyglądał efektownie i przestrzennie.

Wielkość

W zakresie wielkości oczka wodnego stawia się na kompletną dowolność. Do najmniejszych oczek wodnych należą te do wielkości 2 m2. Duże oczka, które wykonują doświadczone firmy, takie jak Kajus z Bełchatowa, przypominają stawy, a ich rozmiary często sięgają nawet więcej niż 40 m2. Wielkość zbiornika wodnego wybiera się względem powierzchni ogrodu.

Kształt

Wykonując projekt ogrodu, należy określić kształt oczka wodnego, co stanowi bardzo ważną część w zakresie technologii budowlanej. Kształt oczka wodnego ma wpływ na wygląd krajobrazu. Zazwyczaj oczka wodne występują w kształcie koła, co sprawdza się niemalże w każdej aranżacji ogrodowej. Są one również najłatwiejsze w budowie.

Zdarza się, że ogrodach wykonuje się również zbiorniki o nieregularnych kształtach. Takie rozwiązanie jest bardzo oryginalne. Zajmują nieco więcej miejsca, dlatego takie kształty są preferowane przez użytkowników większych działek. Uroku dodają nierównomierne brzegi zbiorników, a całość nadaje ogrodowi minimalistycznego, rodem z angielskich ogrodów klimatu. Decydując się na oczka wodne o ostrych krawędziach, uzyskamy dworkowy, a nawet nieco barokowy wydźwięk.

Opracowanie:
Bełchatów, Przemysłowa 12A
tel. 603 697 603
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz