Artykuł sponsorowany

O badaniach geotechnicznych przy budowie domu opowiada geotechnik Andrzej Kadłubowski

O badaniach geotechnicznych przy budowie domu opowiada geotechnik Andrzej Kadłubowski

Budowa domu jednorodzinnego to bardzo duża inwestycja. Nie warto zatem na niej oszczędzać, zwłaszcza jeśli chodzi o bezpieczeństwo użytkowania obiektu oraz jakość jego wykonania. Każdemu inwestorowi poleca się zatem współpracowanie z zakładem usług geologiczno-geotechnicznych, który wykona szereg ważnych badań gruntu przypisanych dla budownictwa mieszkaniowego. W ten sposób inwestor będzie mógł zabezpieczyć się przed zjawiskiem nierównomiernego osiadania domu czy pękania jego ścian. Dlaczego jeszcze warto postawić na współpracę z pracownią geotechniczną? O tym opowiada geolog Andrzej Kadłubowski z Warszawy.

Czym jest badanie geotechniczne i dokumentacja geotechniczna?

Badania geotechniczne można podzielić na trzy działania, które wykonywane są przez uprawnionego geologa. Pierwszym z nich jest wykonanie odwiertów geologicznych wraz z poborem próbek do badań laboratoryjnych. Drugim zadaniem jest przygotowanie opinii geotechnicznej z wynikami analiz gruntowo-glebowych i hydrologicznych. Trzecie działanie to zaś sporządzenie dokumentacji geotechnicznej, która posłuży zarówno inwestorowi, jak i kierownikowi budowy, architektowi czy geodetom. Co zatem określają badania geotechniczne?

Zakład Usług Geologiczno-Geotechnicznych Andrzeja Kadłubowskiego i inne jemu podobne pracownie przede wszystkim określają nośność  i przepuszczalność gruntu, klasę gleby, poziom i agresywność wód gruntowych, a także spoistość ziemi. Wiedza na temat warunków gruntowo-wodnych pozwala zaś na lepsze przygotowanie inwestycji. Geolog Andrzej Kadłubowski w dokumentacji geotechnicznej zamieszcza bowiem:

  • zalecenia odnośnie do technologii budowy fundamentów,
  • zalecenia odnośnie do wykonania odpowiednich systemów odwodnienia działki,
  • zalecenia związane z ochroną działki i domu przed wodami gruntowymi,
  • informacje o głębokości wód gruntowych wraz z prognozą wahań ich położenia,
  • informacje o poszczególnych warstwach gruntu.

Czy badania geotechniczne przy inwestycji budowy domu są konieczne?

Jak tłumaczy geolog Andrzej Kadłubowski, domy jednorodzinne zaliczane są do pierwszej kategorii geotechnicznej według rozporządzenia MSWiA, a to oznacza, że przy ich budowie nie trzeba wykonywać dokładnych badań gruntu. Najczęściej inwestor musi poprosić pracownię usług geologiczno-geotechnicznych tylko o przygotowanie dokumentacji geotechnicznej, w której zawarte zostaną podstawowe informacje o nośności gruntu, jego klasie czy też głębokości przemarzania.

Szersze badania geotechniczne lub te narzucone obligatoryjnie przez przepisy prawa/organ kontrolny mogą wynikać zaś ze szczególnych warunków danego terenu i z samego planu zagospodarowania przestrzennego. Geolog Andrzej Kadłubowski wyjaśnia, że często analizy gruntu są bezsprzecznie wymagane przy projektach domów podpiwniczonych czy tych, które mają zostać zbudowane na działkach przy zbiornikach wodnych, skarpach i na obszarach chronionych. Specjalista ten dodaje, że dobrą praktyką jest wykonywanie badań geotechnicznych dla każdej inwestycji. Dlaczego współpraca z pracownią geotechniczną jest opłacalna?

Dlaczego badanie gruntu jest ważne?

Budowa domu jednorodzinnego na nie do końca rozpoznanym gruncie zawsze obarczona jest w mniejszym lub większym stopniu ryzykiem. Brak współpracy z geologiem takim jak Andrzej Kadłubowski może skutkować np. doborem złej technologii budowy fundamentu, co przełożyć się może na stan techniczny obiektu. Dużym problemem w budownictwie jednorodzinnym w Polsce jest zjawisko osiadania domu, czego efektem są pękające ściany i nierówne podłogi. Ponadto inwestorzy, którzy pominęli rozszerzone badania gruntu, wielokrotnie zgłaszają uszkodzenia instalacji zaliczanej do uzbrojenia terenu. Zamontowana na nieodpowiedniej głębokości może ona ulegać awariom na skutek wspomnianego przemarzania ziemi. Wspomnieć warto też o wahaniach zwierciadła wody gruntowej. Jej poziom i agresywność mogą spowodować przykre konsekwencje dla inwestora. Uniknąć można jednak ich, zasięgając opinii geologów.

Szczególnie badaniami geotechnicznymi przy budowie domów jednorodzinnych powinny być zainteresowani zaś wszyscy ci, którzy kupili gotowe projekty. Zawsze są one opracowane dla gruntów stabilnych. Rodzi to znaczne problemy wtedy, kiedy działa wyróżnia się gruntem o mniejszej nośności. Opinie geologiczne pomagają zatem w adaptowaniu projektu gotowego. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz