Artykuł sponsorowany

O adaptacji katalogowych projektów domów jednorodzinnych słów kilka

O adaptacji katalogowych projektów domów jednorodzinnych słów kilka

Adaptowanie projektów katalogowych to proces polegający na dostosowywaniu do warunków terenowych działki opracowania wcześniej zakupionego przez inwestora. Odbywa się to w wybranym przez niego biurze architektonicznym, który powinien od autora pierwotnego dokumentu uzyskać zgodę na wprowadzanie modyfikacji. O tym przeczytać można w dalszych częściach artykułu.

Czy adaptacja katalogowych projektów wymaga zgody autorów?

Nie każdy inwestor kupujący projekty katalogowe sprawdza, czy sprzedawca – agencja nieruchomości lub biuro architektoniczne – pozwala na wykonanie w swoim opracowaniu zmian. Jeśli owo zezwolenie nie jest dołączone do zakupionej dokumentacji, nie każda modyfikacja jest możliwa do przeprowadzenia. Pisemnej zgody autora wymagają bowiem: zmiana umiejscowienia otworów okiennych i drzwiowych w ścianach zewnętrznych, a także zmiana kształtu i wielkości bryły obiektu (mowa również o dobudowywaniu balkonów, werand czy ogrodów zimowych). W takim wypadku architekt właściwy przygotowuje bezpłatnie lub odpłatnie zezwolenia na zmiany, co daje biurowi architektonicznemu wybranemu przez inwestora zielone światło do wykonywania różnych modyfikacji.

Warto jednak dodać, że zgody autora katalogowego projektu inny architekt może na zlecenie inwestora wykonać liczne zmiany techniczne, w tym te wynikające z lokalnych warunków gruntowych lub upodobań przyszłego właściciela domu do konkretnych technik grzewczych. Mimo tego zaleca się, by każde opracowanie opatrzone było pełnym pozwoleniem sprzedawcy na dokonywanie swobodnej adaptacji. Rekomenduje to architekt Jagoda Lotz, która podejmuje się różnych, nawet najbardziej niestandardowych zleceń.

10 zadań, które musi wykonać architekt dokonujący adaptację projektu

Jak już wspomniano, kupno gotowego projektu budowlanego domu jednorodzinnego nie pozwala wszcząć robót. Istotne jest to, by dane opracowanie techniczne było idealnie dostosowane do warunków działki. Prac, które wykonać musi zatem zatrudniony przez inwestora architekt, jest wiele. Do 10 najważniejszych zadań przy adaptacji projektów domów jednorodzinnych zalicza się:

  1. Pozyskanie – w niektórych przypadkach – pozwolenie na modyfikację projektu katalogowego, o czym wcześniej wspomniano.
  2. Przygotowanie kompletu dokumentów projektu budowlanego, który musi składać się na: projekt zagospodarowania terenu oraz na dostarczony przez klienta gotowy projekt katalogowy. Proces ten odbywa się w zgodzie m.in. z ustaleniami określonymi w decyzji o warunkach zabudowy.
  3. Nanoszenie wszystkich zmian na oryginalny projekt zarówno w części opisowej, jak i rysunkowej. Odbywa się to tzw. trwałą techniką graficzną w kolorze czerwonym przy zachowaniu obowiązujących normy i przepisów prawa budowlanego.
  4. Dostosowywanie wielkości wymiarów fundamentów oraz technik ich izolacji do lokalnych warunków gruntowych (oraz budżetu klienta).
  5. Dostosowywanie konstrukcji budynku do indywidualnych warunków lokalnych, innych niż te przyjęte w projekcie.
  6. Dostosowanie do lokalnych warunków projektowaną charakterystykę energetyczną oraz analizę racjonalnego wykorzystania wysokoefektywnych systemów alternatywnego zaopatrzenia w energię i ciepło (standard NF 40, standard WT 2010, pompy ciepła, kolektory słoneczne, przydomowe oczyszczalnie itp.).
  7. Dostosowanie projektów instalacji wewnętrznych, przyłączy oraz innych technologii budynku. Uwzględnia się przy tym porozumienia z miejscowymi zakładami wodociągowymi i energetycznymi.
  8. Opatrywanie projektu oświadczeniem zgodnym z art.20 ust.4 Prawa Budowlanego wraz z decyzją stwierdzającą przygotowanie zawodowe architekta do wykonywania funkcji technicznych w budownictwie.
  9. Przygotowanie i dołączanie do projektu informacji dotyczących bezpieczeństwa ochrony zdrowia.
  10. Określenie obszaru oddziaływania obiektu.

Dodać warto, że na ogół przy adaptacji projektów gotowych architekt kontynuuje współprace z inwestorem, oferując mu nadzór autorski. Dzięki temu każdy nawet najmniejszy element opracowania będzie wykonany przez firmę budowlaną z precyzją 1:1. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz