Artykuł sponsorowany

Nowy czy używany - jaki samochód wybrać?

Nowy czy używany - jaki samochód wybrać?

Obecnie wielu osobom ciężko jest wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez samochodu. Jednocześnie jednak zakup auta staje się sporym wyzwaniem. Co opłaca się bardziej - samochód używany, a może nowy? Co warto wiedzieć w tym przypadku? Czym należy sugerować się, przystępując do zakupu samochodu dla całej rodziny?

Samochody nowe

W Polsce wiele osób nie może pozwolić sobie na zakup nowego auta, mimo że wyniki dealerów samochodowych są coraz lepsze. Jednak wcale nie oznacza to, że samochody starsze mają same wady, a zakup nowego auta będzie dla każdego najlepszym rozwiązaniem. Największym atutem samochodów z salonu, takiego jak na przykład wrocławski dealer Volvo Intercar, jest ich pewne pochodzenie. Takie auto z założenia przez jakiś czas powinno sprawować się idealnie. Obecnie stawia się na samochody, które przez kilka pierwszych lat eksploatacji powinny gwarantować bezpieczną jazdę. Jednak samochód nowy ma również i swoje wady. Największą jest oczywiście wysoka cena. Ponadto taki pojazd każdego roku traci na swojej wartości nawet kilkadziesiąt procent.

Na co uważać podczas zakupu?

Samochód nowy jest objęty gwarancją, ale trzeba korzystać z okresowych przeglądów w ASO. To z kolei oznacza kolejne, niemałe koszty. Poza tym nowe pojazdy są kuszące dla złodziei, którzy najchętniej kradną auta nowoczesne i drogie. W Polsce wciąż wiele osób pozwolić sobie można jednak jedynie na zakup auta na rynku wtórnym. To wiąże się ze sporym ryzykiem. Poza rzetelnymi sprzedawcami nie brak na rynku bowiem handlarzy, którym zależy tylko na zarobku. Z drugiej strony samochody używane są znacznie tańsze niż nowe i nie tracą tak szybko na wartości. Większego problemu nie ma też z ich naprawianiem. Części są bowiem szeroko dostępne.

Samochody używane

Oczywiście auta starsze mają i swoje wady. Przede wszystkim w ich przypadku awarie i usterki są częstsze niż przy autach nowych. W praktyce zakup samochodu używanego może być dobrym rozwiązaniem, o ile pojazd jest wcześniej dokładnie zweryfikowany. Okazuje się bowiem, że wielu nieuczciwych właścicieli cofa liczniki czy maskuje źródła korozji. W ten sposób potencjalny kupiec nie zauważa poważnych problemów. Dlatego też na oględziny takiego samochodu dobrze jest zabrać zaprzyjaźnionego mechanika lub kupować w sprawdzonych miejscach, takich jak salony samochodowe prowadzące sprzedaż samochodów używanych. Dobrą praktyką jest też poddanie samochodu przeglądowi. Sporo cennych informacji dostarcza raport VIN. Zawiera on dane techniczne, wyposażenie pojazdu, informacje o kolizjach czy wezwaniach serwisowych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz