Artykuł sponsorowany

Nowoczesny dom parterowy typu bungalow

Nowoczesny dom parterowy typu bungalow

Urokliwe i nowoczesne domy typu bungalow stają się coraz popularniejsze w Polsce. To parterowe, jednokondygnacyjne budynki otoczone werandami. Mają wiele zalet, są przestronne i funkcjonalne, zapewniając maksymalną wygodę i strefę relaksu. To dom idealnie połączony z ogrodem. Zobaczmy, czym charakteryzuje się architektoniczny styl bungalow. Dlaczego tak bardzo nam się podoba?

Skąd nazwa bungalow?

Nieruchomość typu bungalow kojarzy się z typowym, amerykańskim domkiem. Do USA trafił z Wielkiej Brytanii. Brytyjczycy, którzy służyli w koloniach w Indiach, zaadoptowali te jednopiętrowe, kryte strzechą domki na swoje letnie rezydencje. Określenie ,,bungalow” pochodzi od hinduskiego słowa ,,bagala” i tak właśnie nazywano te budynki jednorodzinne.

Cechy domu typu bungalow

W odróżnieniu od tradycyjnych domów o zwartej bryle na planie prostokąta, bungalow opiera się na planie litery L, T, rzadziej C lub na planie krzyża. Taki układ ułatwi nam stworzenie zacisznego tarasu, który w lecie stanie się dodatkowym miejscem wypoczynkowym. Dodatkowo z każdego pomieszczenia można zrobić wyjście do urokliwego ogrodu. Bungalow ma więcej ścian zewnętrznych od domu o zwartej bryle. Warto zadbać o ich estetyczne i staranne wykończenie oraz aby elewacja była dopasowana stylem do otoczenia. Głównym założeniem konstrukcyjnym bungalow jest maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Tutaj centralną częścią jest salon, otoczony pozostałymi pomieszczeniami – kuchnią, łazienką czy sypialnią.  Wiodą do nich osobne korytarze. Duże okna pozwalają też na lepsze doświetlenie wnętrza. W Polsce warto zastosować chociaż minimalne nachylenie dachu. Tanim i szybkim rozwiązaniem jest konstrukcja drewniana.

Wady i zalety bungalow

Największą zaleta domów typu bungalow jest to, że ma tylko jedno piętro. Można zatem  zrezygnować w nim ze schodów. Wszystkie przestrzenie są rozmieszczone obok siebie, umożliwia to realizację nowoczesnych, otwartych przestrzeni. Często stosuje się duże przesuwne drzwi i okna, aby umożliwić jak najlepszy dopływ światła do wnętrza, a wewnętrzne i zewnętrzne powierzchnie zacierają się ze sobą. Niestety bungalow zajmują sporą powierzchnię i buduje się je poza miastem. Takie nieruchomości wymagają też dużo lepszej izolacji termicznej, gdyż potrzebują więcej energii, aby ogrzać wszystkie pomieszczenia. Jednak istnieją nowoczesne rozwiązania z oszczędnością energii.

Drewniany dach w bungalow

W Polsce wskazany jest dach o niewielkim kącie nachylenia ze względu na opady i padający śnieg. W domach typu bungalow warto zatem stworzyć lekką konstrukcję, rezygnując z ciężkiego, betonowego stropu.  Najlepszą opcją jest wtedy wybór drewnianego pasa wiązara, który stanowi strop i sufit jednocześnie. Dzięki temu ściany nośne są mniej obciążone, a tym samym fundamenty budynku będą nas kosztować dużo mniej. Tworzy to niepowtarzalny klimat, a dom jest stworzony w zgodzie z naturą. Taką profesjonalną, konstrukcję drewnianą wykona firma Wiązary Burkietowicz sp.j. z wieloletnim doświadczenie, która jest liderem w produkcji prefabrykowanych konstrukcji z litego drewna w Polsce. Takie rozwiązanie jest bardzo ekonomiczne i szybkie w realizacji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz