Materiał Partnera

Nowoczesne szpitale oraz ich architekci

Nowoczesne szpitale oraz ich architekci

Z usług pracowni architektonicznej skorzystamy nie tylko w fazie projektowania domu, hotelu czy hali produkcyjnej. Modernizacji i przebudowie ulega także coraz większa liczba placówek służby zdrowia. Efekty takich prac dostrzegalne są gołym okiem. Kojarzące się z poprzednią epoką ściany wymalowane farbą olejną odchodzą powoli w niepamięć. Coraz więcej szpitali, przychodni i innych obiektów służby zdrowia ulega unowocześnieniu.

Kto wykonuje projekt modernizacji placówki służby zdrowia?

Projekty zmian w obiektach służby zdrowia potrzebują najlepszych fachowców o rozległej wiedzy. Ich kategoria projektowa jest bardzo wysoka i na pracowni architektonicznej spoczywa ogromna odpowiedzialność. Do wykonania projektu związanego ze szpitalem, zakładem opieki zdrowotnej czy hospicjum wybierane są tylko firmy z dużym doświadczeniem, renomą oraz zaznajomione z tą rozległą problematyką. Jedną z nich jest pracownia architektury i urbanistyki Witolda Mechowskiego. Nabywane od ponad dwudziestu pięciu lat doświadczenie zapewniło firmie renomę niezbędną do zajmowania się nawet najbardziej wymagającymi projektami. Na szczęście zebrani w pracowni specjaliści wykorzystują swe ogromne doświadczenie nie tylko w modernizacji i rozbudowie obiektów służby zdrowia. W ich szerokim portfolio znajduje się wiele realizacji domów jednorodzinnych i wielorodzinnych, a nawet całych osiedli i apartamentowców.

Architekt a urbanista – różnice

W projektowaniu placówki służby zdrowia, ale także osiedla czy innego dużego obiektu lub zespołu obiektów uczestniczą nie tylko architekci. Różni rodzaje urbanistów współpracują z architektami na każdym etapie dużej inwestycji miejskiej. Zajmują się oni m.in. planowaniem rozmieszczenia obiektów oraz ich funkcji w miejskiej, czyli zurbanizowanej przestrzeni geograficznej. Ich celem jest przede wszystkim skuteczne zaspokojenie potrzeb wszystkich osób korzystających z danej infrastruktury. W przypadku placówek służby zdrowia jest to niezwykle istotne. Coraz więcej mówi się ostatnio o nastawieniu tych miejsc na pacjenta, tak by nie był on narażony na niewygody. Projekt przykładowego szpitala musi spełniać rozliczne założenia, nie tylko te związane z samą jego budową, ale także przede wszystkim ergonomią. Oczywiście zarówno architekt, jak i urbanista muszą posiadać odpowiednie, regulowane prawnie uprawnienia. W zawodzie projektanta o wiele istotniejsza jest jednak praktyka i referencje. To one są zwykle kluczowe dla inwestorów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz