Materiał Partnera

Nowoczesne spojrzenie na wzornictwo biżuterii

Nowoczesne spojrzenie na wzornictwo biżuterii

Nowoczesna biżuteria, podobnie jak wiele innych elementów naszego designu, przeszła wyraźne zmiany, dostosowując się zarówno do nowych oczekiwań, jak i panujących trendów. Coraz częściej klasyczne złoto i brylanty wypierane są przez srebro, emalię, skóry i drewno oraz inne tego typu materiały.

Pierścionek i jego nowe oblicze

Zmiany, jakie dokonały się w jubilerstwie, są niezwykle znaczące, a współczesne wyroby złotnicze niewiele przypominają te z czasów naszych przodków. Przede wszystkim tradycyjne pierścionki czy bransoletki straciły na wadze. Ciężkie duże kamienie, takie jak rubiny czy szmaragdy, zostały zastąpione przez delikatniejsze agaty, opale, turkusy czy korale. Do wzornictwa trafiły cyrkonie przypominające klasyczne i piękne diamenty. Zniknęły też ciężkie koronkowe oprawy kamieni, a ich miejsce zastąpiły delikatne i subtelne łapki. Rozwinęły się nowoczesne techniki zdobienia za pomocą samego srebra lub złota. Królują metody łączenia metali o różnym zabarwieniu, nowoczesne techniki precyzyjnego grawerowania oraz obsadzanie kamieni z wykorzystaniem naprężeń materiału.

Klasyczne pierścionki zaręczynowe nadal pozostają w typowych kształtach, niezmienionych od lat, natomiast nadeszła nowa era wzorów do codziennego noszenia. Modne są nietypowe kształty, kompozycje i materiały dalekie od klasycznego pojęcia pierścionka, a także cieszące się ogromnym powodzeniem kryształy Svarowskiego. Moda na kształty i wzory pierścionków zmienia się tak jak inne dziedziny życia. Zależnie od tego, czy panowało powszechne zamiłowanie do wielkości czy subtelności, odzwierciedlało się to również w jubilerstwie. Nadchodzące trendy są jeszcze bardziej ekstrawaganckie, a pierścionek traci ogólnie przyjęty kształt, z jego pierwotnej formy zostaje jedynie możliwość zakładania na palec.

Kamienie szlachetne i ich następcy

Nie byłoby pięknej biżuterii bez kolorowych oczek i kamieni. Przez kamienie jubilerskie rozumie się wszelkiego typu naturalne i sztuczne wytwory mineralne, z reguły posiadające walory estetyczne, oszlifowane w określony sposób. Przygotowane kamienie wykorzystywane są do zdobienia biżuterii, takiej jak pierścionki, kolczyki, bransolety, spinki do mankietów czy naszyjniki oferowane między innymi przez sklep z biżuterią PW Kom. G. Komuniewski. Kamienie stanowią ciekawy element dekoracyjny, a mogą być wykorzystywane jako motyw główny bądź jako uzupełnienie wzoru biżuterii. Pierścionek z małym pojedynczym oczkiem może mieć prostą formę albo stanowić ciekawą kompozycję, w której kamień jest jedynie subtelnym dodatkiem.

Współczesne podejście do biżuterii sprawia, że kobiety oczekują takich ozdób do codziennego noszenia, dodając efektowne wisiorki czy bransoletki do służbowego uniformu lub gustownego t-shirtu. Ponieważ biżuteria zmieniła swoją rolę z eleganckiej na codzienną, pojawiła się też potrzeba produkowania wzorów tańszych, bardziej dostępnych i niewymagających specjalnego traktowania z uwagi na ich wartość. W tej sytuacji nastała era biżuterii artystycznej, autorskiej, w której złoto zastąpiono tańszym srebrem, ewentualnie powierzchniowo pozłacanym, a kamienie szlachetne z najwyższej półki wypierają z rynku tańsze, ale równie piękne agaty, onyksy, malachity, a także sztucznie hodowane krystaliczne imitacje kamieni szlachetnych i niepowtarzalne bursztyny.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz