Materiał Partnera

Nowoczesne spawanie metodą MIG/TIG

Nowoczesne spawanie metodą MIG/TIG

Każdy materiał, który ma zostać połączony, wyróżnia się innymi parametrami technicznymi. To zaś znacznie wpływa na dobór odpowiedniej techniki spawania. W dzisiejszej obróbce metalowej, czy tak zwanej metaloplastyce wykorzystuje się między innymi dwie bardzo innowacyjne metody. Należą do nich spawanie MIG i spawanie TIG. Wykorzystywane mogą one być do tworzenia różnych konstrukcji stalowych, zarówno tych większych, jak i mniejszych, np. balustrad oraz schodów metalowych.

Metoda MIG

Spawanie metodą MIG, oparte jest o tak zwany łuk elektryczny, który wytwarza się pomiędzy spawanym materiałem, a elektrodą topliwą. Warto przy tym wiedzieć, że technika ta wykorzystuje w swoich procesach tak zwane gazy osłonowe. W przypadku metody MIG jest to najczęściej argon lub hel, czyli gazy chemicznie obojętnie. Sprzętem wykorzystywanym przy tego rodzaju spawaniu, jest urządzenie zwane półautomatem spawalniczym. Jego zadaniem jest dozowanie gazu osłonowego, a także podawanie drutu do tak zwanego jeziorka spawalniczego. Istotne jest również to, że zastosowanie metody MIG, jest uzależnione od określenia parametrów całego procesu. Mowa o natężaniu i napięciu prądu spawania, szybkości podawania drutu, długość impulsu i częstotliwości prądu, czy też o intensywności dopływu gazu osłonowego.

Metoda TIG

Metoda TIG jest stosunkowo bardzo podobna do metody MIG – również wykorzystuje ona zjawisko wytworzenia się łuku elektrycznego. Różnica polega jednak na tym, że powstaje on dzięki nietopliwej elektrodzie wolframowej, która wymaga osłony w postaci gazu obojętnego. Taka technologia pozwala między innymi na uzyskanie wysokiej jakości, szybkości oraz czystości spawania, które może sprawdzić się przy łączeniu większych konstrukcji, jak i detali. Jeśli chodzi zaś o parametry całego procesu, warto wiedzieć, że najistotniejsze są: wartość natężenia prądu spawania dobrana pod kątem rodzaju oraz grubości materiału, biegunowość prądu, pozycja spawania, rodzaj wykorzystanego gazu osłonowego, a także rodzaj wykorzystanej elektrody nietopliwej.

Pracownie spawalnicze

Obecnie metody TIG i MIG są dość powszechnie wykorzystywane w dużych zakładach przemysłowych. Te znacznie mniejsze nawiązują jednak stałą współpracę z wieloma pracowniami spawalniczymi, które wyspecjalizowane są również w skrawaniu CNC, gięciu blach, czy też w innych procesach obróbki materiałowej – metalów, szkła, drewna. Warto wiedzieć, że przy spawaniu TIG i MIG, należy posiadać nie tylko odpowiedni sprzęt, ale także przeszkolenie i uprawnienia. To dlatego dzisiaj wielu klientów biznesowych, woli powierzyć dane działania – np. produkcji schodów i balustrad – takim firmom, jak MARO z Siemianowic Śląskich. Obecnie tego typu przedsiębiorstwa są bardzo pożądane na rynku, a najlepsze z nich znajdują się właśnie na Śląsku!

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz