Materiał Partnera

Nowoczesne projekty domów jednorodzinnych – jaką dachówkę wybrać?

Nowoczesne projekty domów jednorodzinnych – jaką dachówkę wybrać?

Wyznaczniki architektury nowoczesnej są bardzo widoczne w budownictwie mieszkaniowym, szczególnie jeśli chodzi o domy jednorodzinne. Konstrukcje coraz częściej charakteryzują się prostą bryłą, wraz ze sporymi powierzchniami szklanymi. Aktualnie najbardziej modne  i dominujące kolory  w projektach ostatnich lat są różne odcienie grafitu. Aby wszystko mogło się ze sobą idealnie komponować, warto również zadbać o odpowiednią dachówkę. Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Dachówki płaskie – co to?

Od kilku lat serca inwestorów indywidualnych zdobywa dachówka płaska. Co to takiego? Nie mniej, nie więcej, niż odpowiednik klasycznej dachówki, który wyróżnia się tym, iż nie mamy tutaj do czynienia z powierzchnią falistą. Dachówki tego typu nieco przypominają klasyczne płytki ceramiczne. Czy poza kształtem różnią się czymś od innych? Absolutnie nie. Wytwarzane są dokładnie z tych samym materiałów, charakteryzują się takim samym współczynnikiem mrozoodporności oraz wodoszczelności. Nadają jednak całości bardzo nowoczesnego wyglądu, który idealnie współgra z resztą konstrukcji.

Całość po prostu sprawia wrażenie idealnie zaprojektowanego budynku. Dachówka płaska może być układana na dwa sposoby. Zamek pod zamkiem lub z zastosowaniem dachówek połówkowych i właśnie ten drugi wariant jest najczęściej spotykany. Dachówki tego typu produkowane są w znacznie uboższej gamie kolorystycznej. Wszyscy zainteresowani znajdą tu przede wszystkim czernie oraz grafity, czyli tak naprawdę to, o co chodzi. Co jeszcze warto wiedzieć o dachówkach płaskich?

Dachówki płaskie – z czego się je robi?

Dachówki płaskie produkowane są z dwóch najpopularniejszych materiałów, czyli z ceramiki oraz z betonu. Doskonale wyglądają na wszystkich rodzajach dachów, w tym na dachach kopertowych, wielospadowych i dwuspadowych. O wybór dachówki warto zadbać już przed rozpoczęciem prac budowlanych. W tym przypadku bardzo przydają się wizualizacje komputerowe budynku, które są w stanie zapewnić jedynie najlepsze biura projektowe, do których zdecydowanie zalicza się Pracownia Architektury „ĆWIERTAK” Pojawia się zatem zasadnicze pytanie, dotyczące tego, czy dachówka płaska pozbawiona jest wad? Okazuje się, że nie do końca. Zdecydowanie nie warto rozpatrywać zakupu produktów najtańszych.

Podczas procesu ich wypalania używa się kaset zbiorczych, a nie pojedynczych, co ma bezpośredni wpływ na jakość dolnej krawędzi, która może spowodować efekt lekkiego „pływania” połaci. Drugą wadą dachówek płaskich, która może wydać się bardzo istotna podczas budowy domu, jest jej cena. Za modele z najwyższej półki przyjdzie nam zapłacić nawet trzykrotnie więcej niż w przypadku standardowej dachówki falistej.

Opracowanie:
Kielce, Jarońskich 3 lok. 5
tel. 41 344 40 43
Oceń artykuł (1)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz