Materiał Partnera

Nowoczesne projektowanie, czyli klika słów o technologii BIM

Nowoczesne projektowanie, czyli klika słów o technologii BIM

Technologia BIM jest powszechnie uznawana za przyszłość architektury i projektowania budynków. Nic w tym dziwnego – przemawia za nią jej nowoczesność, praktyczność i uniwersalność.

Z czym dokładnie mamy do czynienia?

BIM to skrót od angielskiego Building Information Modeling, oznaczającego w wolnym tłumaczeniu modelowanie informacji o budynku. To dość szeroki termin, który może być interpretowany zarówno jako oprogramowanie do projektowania, wirtualny model budynku, jak też jako baza danych obiektu budowlanego. Ogólnie rzecz biorąc, technologię BIM należy rozumieć jako skomplikowane procesy i analizy zawarte w modelu 3D – wirtualnym obiekcie odzwierciedlającym planowaną inwestycję.

Co godne podkreślenia, BIM nie jest jedynie widowiskową wizualizacją projektową. To kompleksowy model obrazujący najmniejsze szczegóły rzeczywistego budynku. Każdy cyfrowy detal jest prototypem planowanego, fizycznego elementu konstrukcyjnego, takiego jak ściany, drzwi czy okna – zauważa ekspert firmy KGE, świadczącej usługi profesjonalnego projektowania BIM.

Co to oznacza w praktyce? Wiernie odwzorowany model może stanowić przedmiot analiz. Pozwala na odnalezienie wszelkich wad i zalet projektu oraz dokonanie niezbędnych korekt jeszcze przed etapem realizacji. Dzięki BIM, planowany obiekt jest idealnie zoptymalizowany pod względem energetycznym, akustycznym, a także pod kątem planowania kosztów budowy i doboru materiałów budowlanych.

Praktycznie zastosowanie technologii BIM

Ogromną zaletą technologii BIM jest jej uniwersalność. Z dobrodziejstw modeli wirtualnych mogą korzystać nie tylko architekci, ale też inwestorzy oraz generalni wykonawcy, bez względu na to czy chodzi o obiekt nowy, remontowany bądź przebudowywany. BIM znacząco uprasza współpracę między stronami realizującymi inwestycję. Model jest na bieżąco aktualizowany, co pozwala na nadzorowanie postępów prac nad projektem.

Warto również wspomnieć, że technologia BIM jest chętnie stosowana w prefabrykacji. Dokładne modelowanie budynku pozwala w perfekcyjny sposób dopasować prefabrykaty z betonu do materiałów towarzyszących – dodaje specjalista KGE.

O dobrodziejstwach BIM przekonali się inwestorzy w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. Od kilku lat wszystkie inwestycje publiczne USA są realizowane właśnie przy użyciu tej technologii. Od zeszłego roku podobny obowiązek wprowadzono w Wielkiej Brytanii. A to zapewne tylko początek międzynarodowego trendu, który najlepiej świadczy o przydatności i potencjale opisanego przez nas projektowania.

Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz