Materiał Partnera

Nowoczesne metody obróbki cieplno-chemicznej metali

Nowoczesne metody obróbki cieplno-chemicznej metali
Poprzez dopasowanie właściwych metod obróbki metali uzyskuje się ich pożądane parametry. Materiały poddawane są działaniu ciepła, ale nie tylko. Nowoczesne zakłady zajmujące się tego typu usługami są w stanie wykonać m.in. obróbkę cieplno-chemiczną. W tym zakresie proponują kilka najważniejszych rozwiązań, które doskonale sprawdzają się w przypadku uzyskiwania optymalnych właściwości metali.

Nawęglanie próżniowe

Jedną z niezwykle interesujących metod obróbki cieplno-chemicznej metali jest nawęglanie próżniowe. W przypadku takiej metody w trakcie uzyskiwania temperatury nawęglania poprzez nagrzewanie wsadu umiejętnie dozowany jest amoniak. Sposób ten daje możliwość uzyskania atomów azotu, które z kolei ograniczają nadmierny rozrost kluczowego w całym procesie austenitu, do czego dochodzi w temperaturze nawęglania. Takie rozwiązanie w zakresie obróbki cieplno-chemicznej metali jest jednak stosowane wyłącznie przez specjalistyczne zakłady, do których zalicza się Hart-Tech Sp. z o.o. – firma, która w sposób profesjonalny wykonuje tego typu prace.

Wspomniane już nawęglanie próżniowe jest też rekomendowane z wielu innych powodów. Jednym z nich jest skrócony czas realizacji całego procesu, co jest nie bez znaczenia w branżach wykorzystujących przygotowane w ten sposób metale. Warto postawić na nowoczesną modyfikację nawęglania próżniowego, czyli metodę wysokotemperaturową z przedazotowaniem, która dodatkowo ogranicza zwiększone koszty materiałowe wynikające ze wspomnianego już znacznego rozrostu ziaren austenitu. Jakie jeszcze sposoby obróbki cieplno-chemicznej metali proponują specjalistyczne firmy świadczące takie usługi?

Azotonasiarczanie gazowe

Kolejną z metod obróbki cieplno-chemicznej metali jest azotonasiarczanie gazowe. Doskonale sprawdza się w przypadku wyrobów ze stali oraz żeliwa. Z tego względu najczęściej stosuje się ją do obróbki podzespołów maszyn i mechanizmów, które muszą być wytrzymałe nawet w pracy w trudnych warunkach i przy intensywnej eksploatacji. Modyfikacja azotowania klasycznego poprzez dodatkowe wytwarzanie siarczków żelaza pozwala m.in. znacząco obniżyć adhezję, czyli przyleganie elementów.

Daje to możliwość uzyskania niskich oporów tarcia, co w przypadku komponentów wykorzystywanych w maszynach i mechanizmach jest kluczowe. Warto zwrócić uwagę również na inne parametry wyrobów poddanych takiemu typowi obróbki cieplno-chemicznej. Są one w pełni odporne na zacieranie i wykazują wysoką żywotność – to kolejne już ich spore atuty. Warto zatem postawić na nowoczesne metody specjalistycznej obróbki metali, jednak ich realizację należy powierzyć wyłącznie zakładom dysponującym odpowiednim zapleczem technicznym, doświadczeniem i przede wszystkim wiedzą.

Opracowanie:
Łódź, Niciarniana 45
tel. 42 237 17 42
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz