Materiał Partnera

Nowoczesne domy – zalety płyt fundamentowych

Nowoczesne domy – zalety płyt fundamentowych

Nowoczesne budownictwo charakteryzuje się wykorzystywaniem innowacyjnych technik konstrukcyjnych. Jedną z nich są tak zwane płyty fundamentowe, które w krajach Europy Zachodniej stosowane są już od dawna. W Polsce rynek ten jest już również dość mocno rozwinięty. Warto jednak dowiedzieć się, czym owe płyty fundamentowe są i jakie mają zalety.

Czym są płyty fundamentowe?

Płyty fundamentowe to systemy, które są oparte na technologii żelbetowej. Stanowi ją kompozyt strukturalny składający się z betonu wzmocnionego specjalnym zbrojeniem. Tak właśnie jest w przypadku płyt fundamentowy, gdzie instalowane jest zbrojenie główne płyty fundamentowej w postaci siatek i prętów, a następnie zostaje wylana masa betonowa na placu budowy. Samo wykonawstwo płyt fundamentowych polega również na wykorzystaniu specjalnych elementów brzegowych, które pełnią funkcję izolacji termicznej pionowej. Warto wiedzieć, że standardową grubością betonu płyty fundamentowej jest 20 centymetrów, a sam wykop fundamentowy jest znacznie płytszy od tego przygotowywanego do budowy tradycyjnego posadowienia budynku. Skupiając się na szczegółowej charakterystyce płyt fundamentowych, należy wspomnieć o tym, że bardzo często są one przygotowywane z wysokiej klasy betonu (C20/25), a także z siatki zgrzewanych prętów stalowych i żebrowanych. Zbrojenie elementów krawędziowych wykonuje się zaś z prefabrykowanych elementów giętych. Warto wiedzieć również i o tym, że płyta fundamentowa wykorzystuje technologię termiczną – styropian EPS, XPS, HYDRO, który ułożony jest bezpośrednio na pospółce. Jeśli jesteś zainteresowany zastosowaniem przy swojej inwestycji płyt fundamentowych termicznych, wykorzystaj wiedzę i doświadczenie firmy Termico.

Zalety płyt fundamentowych

Płyty fundamentowe są dzięki swoim niepowtarzalnym właściwościom coraz bardziej popularne na rynku. Ich pierwszą zaletą jest bardzo krótki okres ich wykonania (wynosi on od 4 do 7 dni roboczych), co pozwala na dynamiczną realizację całej inwestycji oraz szybki postęp prac (zarówno przy wznoszeniu domów prefabrykowanych, tradycyjnych, jak i drewnianych). Drugą zaletą płyt fundamentowych jest znacznie niższy koszt ich wykonania w porównaniu ze stawianiem fundamentów tradycyjnych. Koszty te są również niższe w przypadku zastosowania płyt fundamentowych z systemem ogrzewania wodnego. Bardzo ważne jest także to, że płyty fundamentowe pozwalają na rozłożenie obciążenia budynku na większą powierzchnię niż dzieje się to w przypadku wykorzystania fundamentów tradycyjnych – geodeci potwierdzają, że budynki oparte na tego typu rozwiązaniach fundamentowych rzadziej ulegają takim zjawiskom, jak przemieszczenie czy odkształcenie. Warto wspomnieć również i o tym, że płyty fundamentowe sprawdzają się świetnie na gruntach o małej nośności.  

Opracowanie:
Borowie, Bankowa 13
tel. 664 745 512
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz