Artykuł sponsorowany

Nowoczesna technologia cięcia plazmowego

Nowoczesna technologia cięcia plazmowego

Spawalnictwo to wyspecjalizowana i bardzo potrzebna dziedzina, która obejmuje zarówno łączenie, jak i dzielenie metali. W tym drugim przypadku stosuje się specjalne urządzenia oraz technologię określaną cięciem plazmowym.

Czym jest cięcie plazmowe?

Przez cięcie w sensie ogólnym rozumiemy rozdzielanie dwóch części elementu za pomocą specjalistycznego narzędzia. Obok przecinania mechanicznego wykonywanego piłą ręczną lub elektryczną o wiele szybszą i wydajniejszą metodą jest cięcie plazmowe. Technologia ta sprowadza się do przecinania materiału z zastosowaniem łuku plazmowego wytwarzanego przez specjalne urządzenie i może być wykorzystywana do cięcia materiałów przewodzących prąd. Do takich zalicza się między innymi aluminium, stal węglową i stopową, miedź, mosiądz, żeliwo. Plazma jest zbiorem neutralnych i zjonizowanych cząstek – atomów i elektronów, które w ogólnej masie wykazują elektryczną obojętność.

Kiedy w plazmie pojawia się różnica temperatur, następuje przegrupowanie cząstek, przy czym jony gromadzą się od strony cieplejszej, a elektrony od strony chłodniejszej. Obie warstwy dzieli strefa o obniżonej gęstości jonów i elektronów. Do powstania łuku plazmowego niezbędny jest przepływ prądu przez plazmę. Dochodzi do tego zjawiska, kiedy prąd osiąga określoną wartość. Technologia ta po raz pierwszy została zastosowana jeszcze w latach 50. ubiegłego wieku. Do dziś jej ewolucja i udoskonalanie narzędzi pozwoliły na rozszerzenie zakresu zastosowań do stali niskostopowych, a także coraz częstsze dystansowanie cięcia laserowego i gazowego.

Jakie zalety ma cięcie plazmowe?

Nowoczesna, rozwinięta przez lata technologia doczekała się już dziś doskonałych urządzeń. Zaś aparaty do cięcia plazmowego produkowane przez znanych, światowych producentów oferują takie firmy, jak Nortech Sp. z o.o., które są wyspecjalizowane w sprzedaży produktów dla spawalnictwa.  Dzięki nowoczesnym maszynom i materiałom cięcie plazmowe staje się konkurencyjne z uwagi na wiele posiadanych zalet. Jedną z nich jest bardzo krótki czas wykonywania zadania – prędkość pracy niektórych urządzeń do cięcia plazmowego sięga nawet 10 m/min, a grubość blach, jakie można przecinać tą metodą osiąga nawet 60 mm. Przecinanie plazmowe może też być wykonywane bez podgrzewania, dzięki czemu krawędzie materiału nie zmieniają struktury.

Zastosowana technologia posiada bardzo minimalny wpływ na całą objętość ciętego materiału. Powstaje też bardzo niewielka szczelina cięcia, a więc straty materiałowe są minimalne. Nie można mówić jednak o żadnej technologii bez wskazania jej stron negatywnych. Nie brakuje ich również w cięciu plazmowym. Podstawowe wady do duży hałas, promieniowanie i spora ilość gazów, które niekorzystnie wpływają na środowisko pracy. Za wadę uważa się też poważny problem z utrzymaniem prostopadłości krawędzi przecinanego materiału. W praktyce cięcie plazmowe wykonuje się zarówno ręcznie, za pomocą urządzeń obsługiwanych przez spawacza, jak i metodami mechanicznymi, za pomocą maszyn sterowanych komputerowo. Metoda automatyczna pozwala na wyeliminowanie większości wad.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz