Materiał Partnera

Nowoczesna smart wiata – charakterystyka

Nowoczesna smart wiata – charakterystyka

Nowoczesne smart wiaty to rozwiązanie dość nowe, które jednak w niedalekiej przyszłości może zdobyć sporą popularność – bowiem tego typu wiaty przystankowe zwiększają funkcjonalność miast i poprawiają jakość życia ich mieszkańców. Wpisują się one doskonale w popularną od kilku lat technologię smart. Są także zasilane są energią fotowoltaiczną lub są podpięte do sieci elektroenergetycznej miasta.

Czym są smart wiaty?

Smart wiaty informują pasażerów komunikacji publicznej o odjazdach tramwajów i autobusów. Przy okazji skutecznie chronią przed deszczem czy śniegiem. Wyposażone mogą być w podświetlane gabloty z rozkładem jazdy, oświetlenie, monitoring, a także WiFi czy ładowarki do tabletów i smartfonów. Stosuje się w nich takie rozwiązania jak podgrzewane siedziska, szyby boczne czy funkcja samoodśnieżania.

  Nowoczesne wiaty przystankowe tego rodzaju mogą działać w zasadzie jako autonomiczny system, który nie pobiera energii elektrycznej z zewnątrz, a wspierane są przez akumulatory jedynie w przypadku większego zużycia energii. Choć brzmi to bardzo futurystycznie, to tego typu wiaty mogą niedługo stać się standardem w naszym kraju – przekonuje nas ekspert z firmy Arret, zajmującej się produkcją wiat przystankowych. Wrócimy do tego w dalszej części tekstu.

Zasilanie smart wiaty

Wiaty typu smart mogą być wyposażone w panele fotowoltaiczne. Barwa szkła i transparentność modułów dostosowywana jest wtedy do danego projektu. Wiaty mogą mieć w zasadzie dowolne wymiary. Wykonane są ze stali ocynkowanej lub aluminium – są to materiały bardzo wytrzymałe, a jednak estetyczne. Nowoczesne wiaty przystankowe są niemal samowystarczalne: nie trzeba ich dodatkowo zasilać czy odśnieżać, z tego też powodu można je postawić w wielu miejscach, również takich, do których trudno byłoby doprowadzić zasilanie. Zwracają na siebie uwagę stabilną konstrukcją oraz efektownym designem.

Smart wiaty w Polsce

Pierwsze smart wiaty przystankowe stoją już w niektórych miastach Polski. Są to modele wykonane ze stali ocynkowanej i szkła hartowanego. Często wiaty projektuje się specjalnie dla danego miasta. Przykładem niech będą wiaty budowane przez firmę Arret dla Ełku, Rudy Śląskiej.

Dzięki technologii oświetlenia LED są one doskonale widoczne również i w nocy. Wszystko wskazuje więc na to, że popularność nowoczesnych wiat rzeczywiście będzie cały czas rosnąć. Wbrew pozorom jest to rozwiązanie, które generuje w perspektywie długoterminowej znaczne oszczędności. Jest też zgodne z troską o środowisko naturalne – wiaty smart nie są bowiem podłączane do zasilania elektrycznego, ale czerpią energię głównie dzięki panelom fotowoltaicznym. Wspomagane zasilaniem sieciowym są tylko w naprawdę wyjątkowych sytuacjach.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz