Materiał Partnera

Nowoczesna obróbka metalu – na czym to polega?

Nowoczesna obróbka metalu – na czym to polega?

Metale są materiałami bardzo podatnymi na obróbkę. Oczywiście, pod warunkiem, że posiadamy odpowiednie narzędzia i warunki, pozwalające na osiągnięcie przez metal plastyczności. Na czym polega nowoczesna obróbka metali? W jaki sposób wytwarzane są metalowe elementy? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym krótkim artykule. Oto garść informacji na temat nowoczesnej obróbki metalu.

Obróbka metali na najwyższym poziomie

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod obróbki metalu, możliwe jest wykonanie elementów niemal każdego kształtu i rozmiaru. Niezbędne są jednak do tego specjalistyczne maszyny i znajomość zasad nowoczesnej obróbki metalu. Tym wszystkim dysponują pracownicy przedsiębiorstwa Stal-Pol Grzegorza Borowskiego. Zaplecze, w postaci rozbudowanego parku maszynowego, jest kluczowe, dla każdej firmy zajmującej się obróbka metali. Bez niego niemożliwe jest osiągnięcie odpowiednich efektów obróbki w krótkim czasie – a to kluczowe kryterium w obróbce na potrzeby przemysłowe.

Nowoczesne metody obróbki metalu

W zakładach obróbki metalu stosuje się dziś wiele metod pozwalających na osiągnięcie pożądanych efektów końcowych obróbki tego tworzywa. Co to za metody?

  1. Obróbka chemiczna i cieplnochemiczna – taka metoda obróbki polega na poddawaniu metalu działaniu jednocześnie wysokiej temperatury i związków chemicznych. Stosuje się ją by poprawić odporność danego metalu. Do takich metod obróbki zaliczamy między innymi nasiarczanie i nakrzemowanie.
  2. Obróbka cieplna – element poddawany jest działaniu wysokich temperatur, nie stosuje się przy tym jednak innych środków. Do metod takiej obróbki zaliczamy stabilizowanie, wyżarzanie i hartowanie. Taka obróbka jest wykorzystywana do zmiany właściwości stali, ale sprawdza się też w pracy z innymi metalami.
  3. Obróbka plastyczna – polega na odkształcaniu metali za pomocą różnych metod. Wpływa na zmianę ich struktury, gładkości, a nawet właściwości metalu. Obróbka plastyczna wykonywana jest zarówno na ciepło jak i na zimno. Zalicza się do niej między innymi kucie, gięcie i tłoczenie.
  4. Obróbka mechaniczna – ten rodzaj obróbki nazywany bywa także skrawaniem, Polega na wydobywaniu kształtów z metalowych elementów poprzez skrawanie ich specjalnie przystosowanymi do tego narzędziami. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie konkretnego wymiaru i kształtu. Skrawanie to min. toczenie, frezowanie i szlifowanie.

Nowoczesne metody obróbki metalu pozwalają na działanie z większą szybkością i precyzją.

Opracowanie:
Borzymin 86
tel. 54 280 53 25
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz