Artykuł sponsorowany

Nowoczesna bioasekuracja ferm drobiu

Nowoczesna bioasekuracja ferm drobiu

Bioasekuracja należy do tak zwanej profilaktyki nieswoistej. Obejmuje wiele praktyk oraz różnego rodzaju procedur, które mają na celu zapobieganie lub też ograniczenie wystawienia stada drobiu na czynniki chorobotwórcze – patogeny. Obejmuje nie tylko dezynfekcję, ale także program profilaktyczny, restrykcje higienicznie oraz sam sposób leczenia zwierząt. Istotna jest także kontrola serologiczna stada.

Groźby niewłaściwej bioasekuracji

Aby choroby drobiu nie spędzały nam snu z powiek, musimy podejść do zagadnienia bioasekuracji w nowoczesny sposób. Polega on przede wszystkim na zastosowaniu najnowocześniejszych technologii wdrażanych dzięki pomocy biegłego w ich obsłudze personelu z firmy Avitech Service Piotr Kaczmarczyk. Fachowcy zatrudnieni w jej ramach wiedzą, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Ma to szczególne znaczenie w przypadku ferm drobiu, gdzie jedno chore zwierzę może zaważyć na całej produkcji, tamując ją na długie miesiące i doprowadzając całą fermę do granicy upadku. Utrzymanie stada w dobrej kondycji jest istotne z jeszcze jednego względu – choroby, na które zapadają zwierzęta, mogą mutować i przenosić się na ludzi, grożąc poważną epidemią. Jeśli ograniczymy możliwość przenoszenia się patogenów, nie będą one miały możliwości, by się rozmnażać, co jest czynnikiem niezbędnym do zaistnienia niebezpiecznych mutacji.

Dopasowanie bioasekuracji do konkretnej fermy

Bioasekurację fermy należy oczywiście dostosować do potrzeb indywidualnych. Stada drobiu różnią się między sobą – nie tylko pod względem gatunkowym – ale także ściśle związanym z funkcjonowaniem całej fermy, jej pracownikami, polityką zarządzania i tak dalej. Dlatego też rozwiązania z zakresu bioasekuracji muszą być dopasowane do bieżących potrzeb fermy drobiu, po szczegółowej analizie zasad jej funkcjonowania. Pozwala to na zadziałanie dokładnie w tych obszarach, które najbardziej tego potrzebują, nie ignorując oczywiście przy tym pozostałych. Działania takie jak okresowa dezynsekcja, dezynfekcja, deinwazja (pozbywanie się pasożytów) czy deratyzacja pozwalają na utrzymanie fermy drobiu wolnej od chorób, a tym samym funkcjonującej na najwyższym osiągalnym w danych warunkach poziomie. Ważne jest, by zwalczyć w zarodku nie tylko pleśniakowca i kokcydiozę, ale także inne choroby, takie jak ptasią grypę. Pozwala to na osiągnięcie wysokiej prędkości rozwoju fermy drobiu, prowadzonej na niej hodowli, a tym samym całego związanego z nią przedsiębiorstwa. Wolna od chorób, dobrze zabezpieczona przed ich pojawieniem się ferma to podstawa.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz