Artykuł sponsorowany

Nowe rozwiązanie do kontroli kontrahentów

Nowe rozwiązanie do kontroli kontrahentów

Prowadzenie własnej firmy nie jest łatwym zadaniem. Szczególną trudnością może być prowadzenie księgowości. Często zastanawiamy się jaką formę rozliczeń wybrać. Co więcej, duże kłopoty sprawia również VAT. W celu ułatwienia prowadzenia działalności gospodarczej rząd wprowadza coraz więcej nowych rozwiązań. Jednym z nich jest biała lista podatników VAT. Co ona zawiera i na czym polega? Zapraszam do lektury.  

Co to jest biała lista podatników VAT?

Od 1 września 2019 roku Krajowa Administracja Skarbowa stworzyła elektroniczną bazę danych obejmująca przedsiębiorstwa będące podatnikami VAT. Bazę tą nazywano białą listą podatników VAT. Założeniem danego projektu było pokazanie informacji oraz potwierdzenie wiarygodności klientów, kontrahentów. Co więcej, biała lista podatników VAT jest ogólnodostępna oraz można z niej korzystać bezpłatnie.

Na liście znajdują się podmioty zarejestrowane przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej będące podatnikami VAT lub te, które były wykreślone bądź przywrócone do rejestru VAT. Jest ona dostępna między innymi na portalu podatkowym podatki.gov.pl. Dzięki temu można sprawdzić, czy potencjalny klient jest podatnikiem VAT, a jeśli został odrzucony, wykreślony bądź przywrócony to z jakiego powodu. Co więcej, przed dokonaniem różnego rodzaju przelewów można potwierdzić prawidłowość numeru rachunku bankowego.

Co zawiera biała lista?

W danej bazie można wyszukać przedsiębiorstwa oraz następujące informacje o nich:

  • Imię i nazwisko właściciela firmy

  • Indywidualny numer podatnika o ile takowy posiada

  • Status przedsiębiorstwa

  • W niektórych przypadkach numer REGON bądź PESEL

  • Numer nadany w Krajowym Rejestrze Sądowym

  • Adres firmy, jeżeli jest obowiązkowy

  • Dane osób reprezentujących działalność i ich numery identyfikacji podatkowej

  • Dane wspólników wraz z numerem podatkowym

  • Ewentualne daty informujące o zarejestrowaniu, wykreśleniu bądź ponownym zarejestrowaniu firmy jako podatnika VAT oraz wyjaśnienia tych postępowań

  • Wszelkie wskazane w zgłoszeniu numery rachunków bankowych należących do danego przedsiębiorstwa

Od początku roku 2020 firmy, które z dowolnych przyczyn wpłacą kontrahentom pieniądze w wysokości 15 tys. i więcej na inne konto niż podane w białej liście, nie będą mogły zaliczyć tej kwoty jako koszt uzyskania przychodu oraz będą odpowiadały za ewentualny brak wpłat podatku przez kontrahentów.

W przypadku wątpliwości oraz niejasności najlepiej skorzystać z porad specjalistów. Małgorzata Szulborska prowadzi biuro rachunkowe oferujące usługi finansowo-księgowe już od wielu lat w miejscowości Czyżew (woj. Podlaskie). Właścicielka firmy świadczy kompleksowe usług związane z przygotowaniem raportów i sprawozdań, prowadzeniem pełnej księgowości, deklaracjami podatkowymi oraz zajmuje się również kadrami i płacami. Co więcej, zdobyte doświadczenie pozwala na pomoc oraz doradztwo osobom, które w przyszłości chcą założyć własną działalność.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz