Nordic walking – sport, który może uprawiać każdy z nas

Nordic walking – sport, który może uprawiać każdy z nas

Nordic walking staje się coraz popularniejszy. Chodzenie ze specjalnymi kijami to sport, który może uprawiać każdy, bez względu na wiek i poziom sprawności fizycznej. Aby zacząć, potrzebujesz jedynie wygodnych sportowych butów i kijków, którymi będziesz odpychać się podczas chodzenia. Chcesz wiedzieć, czym jest nordic walking i dlaczego warto go uprawiać? Przeczytaj nasz artykuł!

Czym jest nordic walking?

Najprościej mówiąc – chodzeniem z kijami. Jednak chodzenie w nordic walkingu jest bardziej rozbudowane, niż podczas zwykłego spaceru. Przeciwległe i naprzemienne ruchy rąk i nóg, którymi rytmicznie wymachujemy do przodu i do tyłu są zdecydowanie bardziej intensywne. Istotny jest poprawny rytm marszu i wymachu – aby uzyskać najlepsze efekty treningowe, musimy nauczyć się poprawnej techniki nordic walking. Nie jest ona trudna. Jeśli boisz się, że nie dasz rady nauczyć się jej samodzielnie, skorzystaj z pomocy trenera, który pokaże i objaśni, jak poprawnie wykonywać każdy z ruchów.

Kto może uprawiać nordic walking?

Jedną z największych zalet nordic walking jest fakt, że ten sport mogą uprawiać wszyscy, bez względu na wiek i poziom sprawności fizycznej. Co więcej, nordic walking jest wykorzystywany w rehabilitacji niektórych schorzeń. Mogą go także uprawiać osoby po zawałach, przy chorobach układu krążenia czy cukrzycy. 

Po kije często sięgają też osoby, które ze względu na kontuzję nie mogą uprawiać sportu wyczynowo, a wciąż brakuje im aktywności fizycznej, a także pacjenci mający problemy z otyłością – nie mogące uprawiać bardziej obciążających stawy dyscyplin.

Nordic walking doskonale sprawdzi się dla osób posiadających pracę siedzącą. Pomoże on w rozluźnieniu napięcia szyjno-barkowego, zwalczy ból głowy i kręgosłupa, jakie pojawiają się po długim czasie siedzenia za biurkiem.

Jedynymi przeciwwskazaniami do uprawiania nordic walking są problemy z ruchomością kończyn – zwichnięty nadgarstek czy skręcona kostka mogą nam przeszkadzać podczas chodzenia. Jeśli jednak nie mamy z tym problemu, śmiało możemy ruszać w trasę.

Nordic walking – niezbędny sprzęt

Jak zacząć uprawiać nordic walking? W pierwszej kolejności musisz zakupić odpowiedni sprzęt do treningów. Odpowiedni dobór kijów jest niezwykle ważny dla prawidłowego chodzenia i uzyskania oczekiwanych efektów. Przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na ich długość, która powinna być dostosowana do wzrostu a także wygodę i stabilność zapięć, które pełnią ważną rolę w wykonywaniu poprawnych ruchów. Wybierając kije do nordic walking, możemy zdecydować się na model teleskopowy lub kije o stałej długości.

Aby dobrać odpowiednią długość kijów do nordic walking, trzeba ustawić je pionowo i chwycić za rączkę. Jeśli kąt ugięcia naszego łokcia będzie wynosił w przybliżeniu 90 stopni, wysokość kija jest prawidłowa. Uzyskanie właściwej wysokości pozwoli również skorzystanie z przelicznika: twój wzrost x 0,68 = prawidłowa długość kijków.

Przed rozpoczęciem treningów warto również zaopatrzyć się w wygodne buty sportowe. Buty do nordic walking powinny zapewniać stopie odpowiednią amortyzację i zabezpieczać ją przed wszelkimi nierównościami terenu. Świetnie sprawdzą się modele z piankową wstawką w okolicy pięty, która zapewni odpowiednie amortyzowanie wstrząsów i elastyczną podeszwą o ściętej pięcie.


Dlaczego warto uprawiać nordic walking?

Zastanawiasz się, czy nordic walking to sport dla ciebie? Poznaj jego zalety!

  • Nordic walking angażuje 90% naszych mięśni i podnosi ogólną sprawność fizyczną. Jego uprawianie daje te same korzyści, co bieganie, jednak nie obciąża stawów i kręgosłupa.
  • Maszerując z kijkami, prostujemy i odciążamy nasz kręgosłup i korygujemy wady postawy. Wzmacniamy mięśnie brzucha, pleców i klatki piersiowej.
  • Nordic walking to sport dla każdego – nieważne, czy masz 18 czy 68 lat – możesz chodzić z kijkami! To również świetna dyscyplina dla osób po kontuzjach i w trakcie rehabilitacji a także osób mających problemy z otyłością, które nie mogą wykonywać cięższych ćwiczeń.
  • Podczas chodzenia z kijkami nie tylko dbamy o swoją kondycję, ale również… odpoczywamy. Taka wędrówka przy dobrej pogodzie jest po prostu przyjemna, a my możemy zapomnieć, że właśnie robimy trening!
  • Nordic walking to świetna okazja do poznania nowych ludzi i spędzenia czasu w gronie znajomych. Coraz częściej miasta organizują wspólne treningi podczas których możemy poznać innych ludzi uprawiających ten sport.
  • Nordic walking można uprawiać przez cały rok i na każdym terenie – w górach, nad jeziorem, na plaży w lesie – gdziekolwiek jesteś, możesz rozpocząć swój trening.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz