Artykuł sponsorowany

Niwelacja terenu i inne prace ziemne

Niwelacja terenu i inne prace ziemne

Jednym ze stałych elementów każdego placu budowy, niezależnie czego te prace dotyczą, jest koparka oraz innego rodzaju maszyny budowlane odpowiedzialne za wykonanie tak zwanych robót ziemnych. Jedną z najważniejszych prac, o jakich możemy mówić w kontekście robót ziemnych jest niwelacja terenu, o której podobnie jak innych czynnościach z tym związanych warto dowiedzieć się więcej.

Na czym dokładnie polegają i jak dzielone są prace ziemne?

Szeroko rozumiane prace ziemne to przede wszystkim kategoria robót, które, jak sama nazwa wskazuje, dotyczą przede wszystkim czynności związanych z gruntem, na którym odbywają się prace budowlane. Prace te dotyczą zarówno obiektów naziemnych, jak i na przykład akwenów wodnych bądź też montażu instalacji podziemnych. Prace ziemne wykorzystuje się również w przypadku rekultywacji terenu, czyli ponownego doprowadzenia go do stanu użytkowego. Jeżeli chodzi o rodzaje robót wykonywanych w trakcie przeprowadzania robót ziemnych, to możemy je podzielić na kilka odrębnych kategorii takich jak niwelacja terenu, wykopy, zasypki, zagęszczanie gruntu oraz tworzenie nasypów.

Czym charakteryzuje się niwelacja terenu?

Tak jak wspomnieliśmy, jedną z kategorii prac należących do robót ziemnych, jest niwelacja terenu. Proces ten wykonują między innymi specjaliści z działającej na terenie województwa łódzkiego firmy Ewe Mar, której właścicielem jest Krzysztof Wajszczyk. Proces ten polega na zastosowaniu ciężkiego sprzętu budowlanego w celu odpowiedniego ukształtowania terenu zgodnie z wytycznymi planu danego przedsięwzięcia. Stosuje się tutaj między innymi takie maszyny jak zagęszczarka, równiarka czy też wyżej wymieniona już przez nas koparka, zaś cały proces budowlanej niwelacji terenu opiera się na kilku następujących po sobie etapach.

Pierwszym etapem, z jakim mamy do czynienia w kontekście budowlanej niwelacji terenu, jest profilowanie gruntu, w trakcie którego usuwa się z danego terenu wszelkiego rodzaju niepotrzebne wzniesienia oraz zasypuje dołki w celu spłaszczenia w jak największym stopniu terenu, na którym będą przeprowadzane prace budowlane. Kiedy nasz teren zostanie już w miarę spłaszczony, należy przystąpić do kolejnego etapu, jakim jest zagęszczenie gruntu tak, aby nadać mu odpowiedniej wytrzymałości oraz gęstości. Aby osiągnąć jak najlepszy efekt niwelacji terenu, należy go również bardzo dokładnie ubić i utwardzić. W ramach ciekawostki warto wspomnieć, iż pojęcie niwelacji odnosi się nie tylko do prac budowlanych, ale również do usług geodezyjnych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz