Materiał Partnera

Niwelacja terenu – co warto wiedzieć?

Niwelacja terenu – co warto wiedzieć?

Przed wylaniem fundamentów budynku, a także wybudowaniem drogi, parkingu i wielu innych obiektów konieczne jest uporządkowanie terenu, na którym mają zostać wykonane prace. Ważne jest przede wszystkim jego wyrównanie i ukształtowanie – tak, aby zapewniał jak najlepsze warunki techniczne konstrukcji, która ma powstać. Ten etap budowy to właśnie niwelacja. Wykonanie tych prac warto powierzyć specjalistom.

Niwelacja terenu w praktyce: od pomiarów do wykonania prac

Zadania, których wykonania wymaga niwelacja terenu, obejmują zarówno aspekty geodezyjne, jak i praktyczne. Na pierwszym etapie prac konieczne jest dokonanie precyzyjnych pomiarów gruntu. Do ich wykonania wykorzystuje się specjalistyczne przyrządy, takie jak tachimetr, niwelator lub łata geodezyjna. Dopiero po dokładnym wyznaczeniu kątów pionowych i poziomych, odległości oraz innych parametrów, do pracy mogą przystąpić maszyny budowlane.

Prace związane z niwelacją można podzielić na:

  • fizyczne profilowanie gruntu – w tym procesie usuwa się nadmiar gruntu oraz pozbywa wzniesień, stopniowo uzyskując płaską powierzchnię,
  • wyrównanie i zagęszczenie gruntu – przy wykorzystaniu walców, równiarek oraz płyt wibracyjnych.

Czy do wykonania niwelacji terenu potrzebne jest pozwolenie?

Wiele osób zastanawia się, czy przeprowadzenie niwelacji terenu wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji. „Sama niwelacja terenu, w ujęciu prawa budowlanego, nie jest zaliczana do prac budowlanych. Jeśli więc na dany moment planuje się wyłącznie wyrównanie gruntu, nie trzeba tego zgłaszać ani ubiegać się o pozwolenie” – mówi ekspert firmy Jarosław Węglik Roboty ziemne. „Jeśli jednak niwelacja jest pierwszym etapem prac budowlanych lub gdy przeprowadza się ją w bezpośrednim sąsiedztwie innych działek, trzeba uzyskać stosowne zezwolenia” – dodaje.

Dlaczego warto zadbać o prawidłowe wykonanie niwelacji terenu?

Od właściwie wykonanej niwelacji terenu zależą efekty kolejnych prac budowlanych. Precyzyjnie wyrównany grunt, z dobrze zaplanowanym jego odwodnieniem, stanie się niezawodnym podłożem do wykonania fundamentów. Pozwoli to również uniknąć późniejszych problemów – choćby z podmakaniem ścian czy niestabilnością powstałych konstrukcji. Z tych powodów wykonanie prac niwelacyjnych, zarówno od strony geodezyjnej, jak i praktycznej, należy powierzyć specjalistom.

Fachowcy:

  • dysponują nowoczesnym sprzętem,
  • mają duże zaplecze techniczne i współpracują z doświadczonymi specjalistami,
  • działają rzetelnie i cieszą się uznaniem na rynku.

Inwestycja we współpracę z wyspecjalizowaną firmą zajmującą się robotami budowlanymi szybko się zwróci.

Opracowanie:
Łowicz, Bawełniana 7
tel. 506 271 866
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz