Materiał Partnera

Niezbędnik elektryka. W jakie narzędzia należy się zaopatrzyć?

Niezbędnik elektryka. W jakie narzędzia należy się zaopatrzyć?

Znasz powiedzenie „elektryka prąd nie tyka”? Wiele osób przekonanych o działaniu dobrego omenu nie dba o kwestie bezpieczeństwa. A bezpieczeństwo w pracy elektryka to podstawa! Jeśli zastanawiasz się, w jakie narzędzia do pracy się zaopatrzyć, to podpowiemy, na co zwrócić uwagę, żeby obyło się bez wypadku oraz żeby zlecenia wykonywać szybko. Jakie narzędzia powinien znaleźć każdy elektryk w swoim niezbędniku.

Narzędzia elektryka – niezbędnik

Do pracy elektryka powinieneś zaopatrzyć się w narzędzia, które pozwolą łatwo dotrzeć do miejsca awarii. Zawsze warto dookreślić z klientem, co się wydarzyło. Niestety najczęściej laik nie będzie wiedział zbyt wiele lub po szczegółowych wyjaśnieniach okaże się, że przyczyna awarii jest inna, niż zakładał zgłaszający. Zdecydowanie lepiej dla Ciebie, abyś miał zestaw narzędzi, w których znajdziesz klucze nasadowe, śrubokręty, młotek, szczypce izolowane, obcinak, klucze imbusowe z izolacją. Na rynku znajdziesz gotowe zestawy narzędzi dla elektryka. Podstawą Twojej pracy jest miernik elektryczny. Do zdejmowania izolacji przyda się nożyk izolowany. Do usunięcia trudniejszej awarii może przydać się drążek UDI, który jest specjalistycznym przedłużeniem ręki. Pozwala Ci pracować z bezpiecznej odległości, na jego końcach możesz montować narzędzia i za ich pomocą usunąć awarię.

Odzież elektroizolacyjna jako narzędzie pracy

 Producenci sprzętu przeznaczonego do pracy elektryków produkują specjalistyczną, wysokojakościową odzież, która zabezpiecza przed działaniem łuku elektrycznego – informuje ekspert z firmy Hubix.

Odzież ochronna w pracy elektryka to podstawa. Bez niej będziesz pracował wolniej i bardziej asekuracyjnie. Zainwestuj w dobrej jakości rękawice elektroizolacyjne, które ochronią Twoje dłonie przed poparzeniem. Do niektórych prac będziesz potrzebował ochronić głową i twarz. Świetnie sprawdzi się do tego kask termoizolacyjny. Szukaj takich, które są trwałe, odporne na wysokie i średnie napięcie. Ważne, aby przezroczysty wizjer był zabezpieczony powłoką, która się nie rysuje. W ten sposób zapewnisz sobie dobrą widoczność, nawet po wielokrotnym i długotrwałym używaniu hełmu. Zaopatrz się w odzież ogniotrwałą i chroniącą przed działaniem łuku elektrycznego.

Tanio czy profesjonalnie

Wszystkie wymienione wyżej narzędzia powinny być izolowane. Jeśli znajdziesz sklep ze sprzętem i odzieżą dla elektryków, będziesz miał pewność, że oferowane przez niego sprzęt będzie odpowiadał standardom pracy z instalacjami elektrycznymi czy sprzętami pod napięciem. Pamiętaj, że narzędzia, które będziesz chciał dostosować własnoręcznie do swojej pracy, mogą nie spełniać oczekiwań. Cena jest wysoka, prąd może spowodować ciężkie obrażenia, a nawet doprowadzić do najgorszego. Jeśli okręcisz klucz imbusowy taśmą izolacyjną, to na pewno oszczędzisz pieniądze, ale zaryzykujesz więcej. Kupuj sprzęt profesjonalny, odpowiednio zaizolowany. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz