Materiał Partnera

Niezbędne oprogramowanie komputerowe, czyli jakie programy powinieneś posiadać na swoim domowym komputerze?

Niezbędne oprogramowanie komputerowe, czyli jakie programy powinieneś posiadać na swoim domowym komputerze?

Większość z nas posiada w swoim domu laptop lub komputer stacjonarny i korzysta z niego każdego dnia. Żeby wykorzystać urządzenie w stu procentach, warto posiadać na nim odpowiednie oprogramowanie. Z pomocą sprzętu komputerowego, można tworzyć teksty, obrabiać zdjęcia oraz gromadzić informacje. Komputery mają również dużą wartość edukacyjną. Co zainstalować?

Ochrona antywirusowa

Jeśli jesteśmy podpięci do Internetu, podstawowym programem będzie ochrona antywirusowa. Ile ludzi tyle opinii, dlatego trudno jest polecić jeden niezawodny antywirus. Jeśli nie jesteśmy doświadczonymi użytkownikami, warto o pomoc poprosić doświadczonego pracownika serwisu komputerowego, np. PRONET, który na co dzień zajmuje się naprawą sprzętów uszkodzonych przez wirusy komputerowe. Skuteczny program do użytku domowego powinien przede wszystkim skanować strony internetowe oraz pocztę pod kątem złośliwego oprogramowania.

Redagowanie tekstu oraz narzędzia biurowe

Szczególnie ważnymi programami są te, które pomagają w redagowaniu tekstów oraz prowadzeniu obliczeń. I choć zostały one stworzone z myślą o biurach, w domach przydają się równie często. Każdy system operacyjny posiada w zestawie podstawowy edytor tekstu, lecz zwykle nie posiada on wielu przydatnych funkcji, takich jak szczegółowa analiza tekstu pod kątem poprawności oraz możliwość formatowania na różne sposoby.

Programy komunikacyjne

Służą one do komunikacji między użytkownikami komputerów przyłączonych do sieci internetowej. Mogą to być różnego rodzaju komunikatory (np. popularne na początku XXI wieku Gadu-Gadu) oraz aplikacje pocztowe np. Gmail, Outlook itd. Zaletą oprogramowania służącego do komunikacji jest przede wszystkim sprawne wysyłanie wiadomości. Zamiast wyszukiwać strony internetowej, wystarczy tylko kliknąć określoną ikonkę przypiętą do paska zadań.

Przydatne programy edukacyjne

Warto zainstalować na swoim komputerze również programy edukacyjne. Internet oferuje encyklopedie oraz słowniki, które są tworzone przez internautów, dlatego zawierają całe mnóstwo błędów i nierzetelnych informacji. Instalując zweryfikowane programy edukacyjne, mamy pewność, że wszystkie informacje są zatwierdzone i najczęściej oparte konkretnymi i prawdziwymi źródłami. Jeśli z domowego komputera korzystają dzieci, można również zdecydować się na gry edukacyjne i programy interaktywne, służące do nauki, bez konieczności szperania w wyszukiwarce internetowej.

 

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz