Materiał Partnera

Niezbędne narzędzia dla stolarzy

Niezbędne narzędzia dla stolarzy

Stolarstwo to rzemiosło znane od stuleci. Zanim jeszcze powstały pierwsze maszyny i wynaleziono tworzywa sztuczne, większość przedmiotów była wykonywana z powszechnie dostępnego drewna. Wykorzystywane wówczas proste narzędzia do obróbki, takie jak młotek, dłuto czy piła, do dziś funkcjonują w warsztatach stolarskich. Obok nich pojawiają się też nowoczesne maszyny elektryczne.

Niezastąpione narzędzia ręczne

Powszechnie wiadomo, że współczesna produkcja wymaga szybkiego tempa pracy i masowości, dlatego zastosowanie mechanizacji jest niezbędne. Innym jej priorytetem jest odciążenie pracownika i ułatwienie pracy. Są jednak takie czynności, których nie sposób wykonać przy pomocy skomplikowanych maszyn. Precyzyjne nacięcia, dokładność wykończenia, estetyczne zdobienia są już dziś możliwe do wykonania przez precyzyjne frezarki CNC. Nie ma w nich jednak „duszy”. Z tego powodu ręka rzemieślnika nigdy nie zostanie zastąpiona przez elektryczne urządzenie. W warsztatach nadal używa się podstawowych narzędzi ręcznych. Należą do nich przede wszystkim:

  • narzędzia stolarskie tnące, takie jak piła jedno- i dwuosobowa,
  • różnego rodzaju dłuta, których kształty ostrza pozwalają na wykonanie bardzo różnorodnych kształtów,
  • młotki do wbijania gwoździ,
  • wkrętaki ręczne i świdry,
  • strugi i ręczne polerki do precyzyjnego wygładzania powierzchni.

Pomimo postępującej mechanizacji i doskonalenia urządzeń, narzędzia ręczne zawsze będą funkcjonować w każdym warsztacie.

Elektronarzędzia do cięcia, szlifowania i polerowania

Stolarstwo to jednak nie tylko rzemiosło artystyczne, ale również masowa produkcja. Wytwarzanie seryjnych kolekcji mebli, przedmiotów użytkowych czy drewna konstrukcyjnego wymaga nie tylko precyzji, ale i szybkości. Ręczne przycinanie desek czy wiercenie otworów nie pozwoliłoby firmie utrzymać się na rynku. Dlatego do warsztatów i wytwórni wkraczają elektryczne narzędzia stolarskie. W ofercie firmy Spectool można ich znaleźć wiele. Są to urządzenia o różnym przeznaczeniu, przystosowane między innymi do obróbki drewna. W każdym warsztacie powinny się znaleźć piła tarczowa i taśmowa, przeznaczone do cięcia i kształtowania elementów. Kolejne ważne urządzenie to heblarka, służąca do wygładzania powierzchni. Różnego typu wiertarki usprawnią wykonywanie otworów. Niezbędne są też elektryczne polerki, szlifierki, gwoździarki, aplikatory do kleju i wiele innych narzędzi. Przydatnym i praktycznym urządzeniem jest również wrębiarka łańcuchowa, która z powodzeniem zastępuje ręczne dłuto, wykonując w powierzchni materiału różnego rodzaju wycięcia, których ręczne wykonanie byłoby bardzo pracochłonne.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz