Artykuł sponsorowany

Niezbędne artykuły plastyczne

Niezbędne artykuły plastyczne

Każdy artysta, oprócz talentu, powinien mieć w swoim wyposażeniu zestaw profesjonalnych artykułów plastycznych. Można tworzyć dzieła za pomocą najbardziej podstawowych pędzli i farb, jednak ma to wpływ na jakość pracy, a i sam proces malowania lub rysowania bywa męczący. Dlatego oprócz szlifowania umiejętności twórczych, warto zadbać o niezbędne narzędzia dobrej jakości.

Rodzaje farb artystycznych

Do stworzenia obrazu potrzebujemy przede wszystkim trzech rzeczy – podobrazia, pędzli i farb. Zanim zaczniemy malować, warto się zastanowić, jakie farby będą dla nas najlepsze. Jeżeli zaczynamy przygodę z malarstwem, idealne będą farby akrylowe. Mają one szereg zalet – neutralny zapach, są wodorozcieńczalne i szybko schną, a bogata paleta barw pozwala tworzyć dzieła o dowolnej tematyce (portret, pejzaż). To również najbardziej uniwersalne z farb, możemy ich używać do malowania na płótnie, kartonie, drewnie, styropianie czy ceramice.

Dla dzieci i młodzieży szkolnej polecane są farby plakatowe oraz tempery. Z ich pomocą dziecko stworzy obraz na płótnie lub papierze. Ponieważ są to farby bezpieczne i łatwo spieralne, doskonale nadają się do zabawy w domu i na zajęcia szkolne.

Kolejny typ farby wodnej, przeznaczonej zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów, to akwarela. Jest to sprasowany czysty pigment, który rozcieńczamy dużą ilością wody, otrzymując porządany odcień. Trzeba przy tym pamiętać, że nie nadaje się ona do malowania na płótnie, a jedynie na papierze o wysokiej gramaturze z domieszką bawełny (im wyższa jej zawartość, tym lepiej).

Za jedną z najtrudniejszych technik malarskich uznaje się malarstwo olejne. Farby olejne są gęste i silnie napigmentowane. Służą przede wszystkim do malowania na płótnie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby jako podobrazie wykorzystać tekturę lub deskę. Warto jednak wspomnieć, że wymagają odpowiednich rozcieńczalników, takich jak terpentyna lub olej lniany. Mają intensywny zapach, co sprawia, że niekoniecznie nadają się dla alergików. Poza tym, w porównaniu z farbami wodorozcieńczalnymi, schną znacznie dłużej. Ich główne zalety to możliwość uzyskiwania efektownych przejść kolorystycznych oraz, w zależności od użytych narzędzi, ciekawej faktury.

Narzędzia pracy plastyka

Kompletując warsztat artysty warto zainwestować w pędzle o różnym kształcie i grubości – płaskie, okrągłe, „koci język” i wachlarzowe. Każdy z nich pozwala uzyskać konkretny efekt malarski. Zależy on także od włosia, z jakiego powstał pędzel. Obecnie najpopularniejsze jest włosie syntetyczne, miękkie i trwałe, doskonałe do wszystkich technik. Osoby tworzące przy użyciu akwareli chętnie sięgają po pędzle z włosia naturalnego kuny, wiewiórki lub sobola. Do malarstwa olejnego poleca się pędzle szczecinowe oraz szpachelki, które odpowiednio użyte, dają wyjątkowo ciekawe i widowiskowe efekty. Uzupełnieniem warsztatu będą palety drewniane bądź plastikowe.

Istnieją artyści zdolni stworzyć dzieło sztuki praktycznie z niczego, ale w większości przypadków odpowiednie narzędzia to podstawa. Jak tłumaczy ekspert z firmy Papirus-Art, w pracowni plastycznej nie powinno zabraknąć sztalugi, która ułatwia malowanie i rysowanie, zwłaszcza na dużych formatach. Rodzaj i wysokość sztalugi dobiera się do potrzeb artysty, tak samo jak wielkość podobrazia. Podobrazia są dostępne w standardowych wielkościach, ale jeżeli ktoś potrzebuje nietypowego formatu, można go zamówić. Istnieją też specjalne bloki dedykowane odpowiednim technikom (akwarelowe, canvas itp.). W przypadku artykułów plastycznych raczej nie warto decydować się na tańsze zamienniki, ponieważ najlepsze i najtrwalsze efekty osiąga się stosując produkty wysokiej jakości. Gwarantują one również radość z samego procesu twórczego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz