Artykuł sponsorowany

Niezawodne materiały do pakowania, które warto mieć

Niezawodne materiały do pakowania, które warto mieć

Niezależnie, czy planujesz wysłać coś koleżance, czy jesteś producentem i oferujesz dostarczanie towarów, produkt przeznaczony do wysyłki musisz odpowiednio zapakować, by nie uległ zniszczeniu w trakcie transportu. Służą do tego różnego typu materiały do pakowania. Sprawdź, co do nich zaliczamy i jakie materiały warto mieć zawsze na wyciągnięcie ręki.

Rodzaje materiałów do pakowania

Materiały stosowane do pakowania towarów to duża grupa artykułów o różnorodnych właściwościach oraz zastosowaniu. Do najpopularniejszych materiałów do pakowania produktów zaliczamy:

  • folie – w tym folię pęcherzykową oraz piankową w przypadku produktów wymagających dodatkowego zabezpieczenia,
  • stretch – folię rozciągliwą, doskonale chroniąca przesyłkę,
  • worki,
  • taśmy klejące,
  • taśmy spinające,
  • wypełniacze,
  • tekturę falistą.

Szeroki wybór artykułów przeznaczonych do pakowania znajdziesz na przykład w ofercie firmy Techno PPHU – producenta opakowań oraz maszyn i urządzeń dla różnych gałęzi przemysłu.

Worki z folii barierowej

Folia barierowa to materiał stosowany do  konfekcjonowania artykułów spożywczych – między innymi wyrobów mięsnych i wędliniarskich, serów, ryb i owoców morza, a także wyrobów piekarniczych. Worki wykonane z tego rodzaju folii znalazły swoje zastosowanie również przy pakowaniu artykułów medycznych i technicznych, przypraw oraz innych produktów sypkich, gotowych gań, artykułów chemicznych, różnego typu elektroniki, a nawet produktów płynnych jak smary i oleje.

Szerokie zastosowanie worków z folii barierowej wiąże się z licznymi zaletami tego materiału. Folię barierową charakteryzuje:

  • bardzo dobra termoformowalność,
  • bardzo dobra zgrzewalność,
  • barierowość na tlen i parę wodną,
  • barierowość na aromaty,
  • a także wysoka przeźroczystość, ułatwiająca rozpoznanie produktów.

Warto zaznaczyć, że jest to wyrób posiadający atest do bezpośredniego kontaktu z żywnością.

Rodzaje taśm do pakowania i ich zastosowanie

Jedynie porządne zaklejenie przesyłki przy zastosowaniu wysokiej jakości materiałów daje gwarancję, ze podczas transportu opakowanie się nie otworzy. W tym celu stosuje się taśmy klejące kauczukowe lub akrylowe, a także taśmę techniczną typu duct. Jest to materiał pokryty środkiem klejącym, pozwalający na dobre zabezpieczenie opakowań – zarówno ręcznie, jak i maszynowo. Z tego względu taśmy klejące stosowane są zarówno w przemyśle, jak i do użytku domowego.

Niektórzy producenci materiałów opakowaniowych oferują firmom także taśmy klejące z nadrukiem – możesz na nich umieścić logo i najważniejsze dane Twojej firmy, dzięki czemu pełni ona dodatkową funkcję reklamową.

Innym rodzajem taśm do pakowania są taśmy spinające – polipropylenowe, poliestrowe lub stalowe. Taśmy takie można zgrzewać przy pomocy specjalnych urządzeń lub łączyć za pomocą spinek blaszanych, klamerek drucianych albo plastikowych. Jest to najtańszy i najprostszy sposób pozwalający na zabezpieczenie dużego i małego ładunku -  kartonów, ładunków na paletach, wyrobów drewnianych.

Taśmy spinające polipropylenowe charakteryzują się dużą wydajnością i wytrzymałością, dlatego stosowane są do ręcznego i maszynowego zabezpieczania ładunków. Taśmy poliestrowe natomiast wykorzystuje się zazwyczaj do pakowania ładunków o dużych gabarytach i ciężarze, ponieważ jest to materiał ruchomy, elastyczny i wytrzymujący duże obciążenia. Ostatni typ taśm spinających – taśmy stalowe używa się przy pakowaniu na paletach lub luzem wyrobów ceramicznych, budowlanych, drewna, odlewów, a także dużych skrzyń. Zastosowanie tego materiału pozwala zaoszczędzić od 5 – 10% taśmy, ponieważ w jej wypadku nie stosuje się spinek ani klamer.

Czym są i w jakim celu stosuje się wypełniacze?

Wypełniaczami nazywamy materiał, który wsypuje się do opakowania – na przykład kartonu, w celu amortyzacji przesyłki. Wykorzystuje się go głównie do zabezpieczania drobnych przedmiotów, aby nie doszło do uszkodzenia. Jego zadaniem jest wypełnienie wolnej przestrzeni, co pozwala na idealne dopasowanie produktu do opakowania.

Nowoczesne wypełniacze wykonuje się z bezpiecznych dla środowiska materiałów – biodegradowalnych, rozpuszczalnych w wodzie oraz kompostowalnych.

Wypełniacze są materiałem do pakowania bardzo łatwym w użyciu oraz utylizacji.

Zastosowanie tekstury falistej w procesie pakowania

Z tektury falistej wykonuje się różnego typu opakowania – na przykład kartony, nie jest to jednak jedyne zastosowanie tego materiału w procesie pakowania towarów. Tekstura falista wyróżnia się wysoką wytrzymałością i uniwersalnością. Z tego względu można użyć jej także do oddzielania, przekładania, owijania i przykrywania towarów w opakowaniach zbiorczych. Może także pełnić rolę wypełniacza.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz