Artykuł sponsorowany

Nietrzymanie moczu po porodzie. Jak sobie poradzić z tym problemem?

Nietrzymanie moczu po porodzie. Jak sobie poradzić z tym problemem?

Ciąża jest dla organizmu kobiety bardzo dużym wyzwaniem. W ciągu zaledwie dziewięciu miesięcy w ciele zachodzą liczne zmiany, które niejednokrotnie nie ustępują po urodzeniu dziecka. Jedną z nich jest osłabienie mięśni dna miednicy, co skutkuje nietrzymaniem moczu. Jest to niezwykle przykra i uciążliwa dolegliwość, z którą można walczyć. W jaki sposób?

Przyczyny nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu po porodzie dotyczy szerokiego grona kobiet. Problem pojawia się już w czasie ciąży i niejednokrotnie nie ustępuje po jej zakończeniu. Dolegliwość nasila się w określonych sytuacjach – wystarczy zakaszleć, roześmiać się czy wziąć dziecko na ręce. Zdarza się, że z pęcherza pocieknie kilka kropel, ale bywa też tak, ze zostaje on opróżniony prawie całkowicie. Nietrzymanie moczu jest bardzo krępujące i odbiera radość z macierzyństwa i codziennych przyjemności. Wiele kobiet wstydzi się tej przypadłości i z tego powodu rezygnuje z leczenia. Główną przyczyną tego problemu jest rozluźnienie mięśni dna miednicy, które następuje po porodzie. Zaburzona praca więzadeł skutkuje niekontrolowanym wyciekiem moczu. Nietrzymanie moczu może się pojawić na skutek porodu zabiegowego – z użyciem kleszczy lub próżniociągu. W dużej mierze dotyczy kobiet, które urodziły dziecko o masie powyżej 4kg lub które zdecydowały się na kolejną ciążę. Osłabienie mięśni dna miednicy ma także związek z otyłością.

Jak sobie pomóc?

Jak informuje właścicielka firmy FemiUniverse, która zajmuje się fizjoterapią ginekologiczno-położniczą – dolegliwości nigdy nie ustępują samoistnie, a nieleczone, mogą się wręcz pogłębiać. Konieczne są specjalistyczne ćwiczenia, które wzmocnią mięśnie dna miednicy, co pozwoli pozbyć się problemu. Rehabilitacja w nietrzymaniu moczu polega na regularnym treningu mięśni dna miednicy. Ćwiczenia można wykonywać samodzielnie w domu, ale znacznie lepsze efekty daje współpraca ze specjalistą. Dzięki odpowiednio opracowanemu i systematycznemu treningowi, pierwsze efekty odczuwalne są już po miesiącu. Dużą rolę w terapii odgrywa też dobrze zbilansowana dieta. Należy dbać o prawidłową masę ciała oraz wybierać produkty spożywcze bogate w błonnik, który zapobiega zaparciom.



Garść porad dotyczących higieny

Najbardziej krępujące i wstydliwe sytuacje, związane z nietrzymaniem moczu, zwykle przytrafiają się poza domem. Kiedy jesteśmy u siebie, mamy dużo większy komfort psychiczny i świadomość, że w każdej chwili będziemy w stanie się przebrać czy wziąć szybki prysznic. Żeby poczuć się pewniej wychodząc z mieszkania, warto pamiętać o kilku rzeczach. Bielizna powinna być przewiewna i wykonana z naturalnych materiałów. Zawsze zabierajmy ze sobą dodatkową parę majtek, tak na wszelki wypadek. W aptekach i drogeriach można kupić specjalne wkładki, które pochłaniają wilgoć lepiej niż standardowe artykuły higieniczne i dodatkowo chronią przed przykrym zapachem. Należy mieć je zawsze przy sobie i regularnie zmieniać, by nie dopuścić do infekcji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze (1)
Dodaj komentarz
 .
.
21.02.2020
U mnie pomógł pessar na nietrzymanie moczu