Materiał Partnera

Niesprawna ciężarówka na drodze. Co robić?

Niesprawna ciężarówka na drodze. Co robić?

Niesprawna ciężarówka na drodze. Co robić?

Awarie na drodze mogą zdarzyć się zawsze. Dotyczy to zarówno samochodów osobowych, jak i ciężarowych. Tak naprawdę nie sposób się przed nimi w żaden sposób zabezpieczyć. Czy można jednak  w jakiś sposób przygotować się na awarię i co robić w przypadku, kiedy zdarzy się taka sytuacja? Czy niesprawna ciężarówka na drodze to taki sam problem jak samochód osobowy?

 

Jak zabezpieczyć się przed trudnymi sytuacjami na drodze?

W przypadku zawodowych kierowców, którzy prowadzą ciężarówki, sytuacje kryzysowe na drodze powinny zdarzać się rzadziej – przynajmniej z założenia. Każdy jednak kiedyś zaczynał, więc i kierowców samochodów ciężarowych mogą spotkać niespodzianki wynikające z ich winy, które są nauczką na przyszłość. Jedną z takich sytuacji jest brak paliwa lub rozładowanie akumulatora. Jednak ten pierwszy problem może wynikać także z uszkodzonej kontrolki. W takiej sytuacji warto mieć ze sobą zapas paliwa w beczkach, dzięki czemu można dojechać do najbliższej stacji benzynowej, a następnie do warsztatu samochodowego.

 

Poważne usterki ciężarówki

Nawet zwykłe usterki charakterystyczne dla samochodu osobowego mogą być niebezpieczne w przypadku samochodów ciężarowych. Przykładem jest tutaj uszkodzenie opony.
W samochodach o dużym obciążeniu może dojść do zjechania z jezdni podczas uszkodzenia jednego z kół. Dlatego przed wyruszeniem w trasę konieczne jest dokładne sprawdzenie stanu technicznego pojazdu, z uwzględnieniem wszelkich możliwości, jakie mogą spotkać kierowcę na drodze

Jak podkreśla pracownik firmy DON-HOL Łukasz Donat: Każda awaria ciężarówki na drodze jest zdecydowanie poważniejsza niż awaria samochodu osobowego. Mówimy tutaj o ogromnej masie poruszającej się z prędkością, która może zagrozić innym uczestnikom ruchu drogowego – dodaje.

 

Postępowanie w przypadku standardowych usterek

Awarie ciężarówek, które nie zagrażają ruchowi drogowemu, ale uniemożliwiają dalsze przemieszczanie się, wymagają podobnego działania, jak w przypadku każdego innego pojazdu. Ważne jest odpowiednie zabezpieczenie miejsca, w którym zatrzymano samochód, aby inni uczestnicy na drodze byli poinformowani o sytuacji. Konieczne jest także wezwanie specjalnej pomocy drogowej, która odholuje samochód do najbliższego warsztatu samochodowego. Warto przed wyruszeniem w trasę sprawdzić, czy ubezpieczenie wykupione dla pojazdu obejmuje darmowe holowanie, czy konieczne jest opłacenie tej usługi z własnej kieszeni. Obecnie w większości przypadków ubezpieczyciele w swojej ofercie zapewniają holowanie – wystarczy zadzwonić pod specjalny numer i czekać aż nadejdzie pomoc.

Zdarzają się także awarie, które można usunąć samemu – np. wymiana żarówek czy naprawa wycieraczek samochodowych. To sytuacje, w których każdy kierowca – nie tylko zawodowy – powinien sobie bez problemu poradzić. W takich przypadkach konieczne jest tylko zjechanie na najbliższy zajazd dla samochodów ciężarowych i szybkie usunięcie powstałej usterki.

 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz