Materiał Partnera

Niebezpieczne odpady – czym są i jak je zutylizować?

Niebezpieczne odpady – czym są i jak je zutylizować?

Niebezpieczne odpady – wielu z nas o nich słyszało, ale nie każdy wie, jakie dokładnie śmieci się do nich zaliczają. Kolejną niewiadomą staje się proces utylizacji takich przedmiotów. W dobie zagrożenia dla naszej planety, które generują zanieczyszczenia powietrza, ale też gleby jest to informacja, którą powinien znać każdy. W pozbywaniu się odpadów niebezpiecznych z pomocą przychodzą wykwalifikowane firmy.

Niebezpieczne odpady – krótka definicja

Podstawową cechą odpadów niebezpiecznych jest zagrożenie dla organizmów żywych lub środowiska naturalnego, które mogą wywołać. Ich pochodzenie jest wielorakie, bo związane z funkcjonowaniem wielu branż. Niektóre ze wspomnianych odpadów to farby i lakiery, odpady ropopochodne (np. oleje, wodne ciecze myjące), osady, niespełniające standardów produkty spożywcze i kosmetyczne czy odpady z warsztatów samochodowych.

Jak przechowywać niebezpieczne śmieci?

Sposoby przechowywania śmieci przed ich wyrzuceniem do kontenera są łatwe. Najprostsze rozwiązanie to plastikowy kosz. Jak podkreślają specjaliści z firmy Ekobud, odpadów niebezpiecznych nie można wyrzucić do zwykłego kosza. Jednym ze sposobów jest przechowywanie ich w szczelnie zamkniętym pojemniku wkopanym w ziemię i otoczonym gliną lub betonem. W żadnych wypadku nie można wyrzucać ich do zbiorników wodnych, ponieważ grozi to niekontrolowanym wyciekiem, który zatruje wodę. W efekcie nie będzie ona zdatna do picia ani do kąpieli.

Jak przewieźć niebezpieczne odpady?

Transportowanie niebezpiecznych odpadów może się odbywać na różne sposoby. Jednym z nich je przewóz cysternami służącymi głównie do transportu cieczy takich jak oleje czy substancje ropopochodne. Kolejny to przewożenie odpadów umieszczonych w paczkach wykonanych z odpowiednich materiałów. Odpady niebezpieczne można też transportować luzem w specjalnych szczelnie zamkniętych kontenerach. Ta propozycja dotyczy odpadów medycznych, które także są zaliczane do niebezpiecznych.

Kto odbiera odpady niebezpieczne?

Niebezpieczne odpady odpowiednio zutylizowane są mniej szkodliwe dla środowiska, ponieważ rozkładają się w inny sposób. Ich transportem i utylizowaniem zajmują się firmy, które uzyskały do tego specjalne uprawnienia. Mają na swoim terenie specjalne instalacje, gdzie utylizuje się tego rodzaju odpady. Najczęściej są one odbierane bezpośrednio z lakierni, warsztatu czy innego wyznaczonego miejsca. Odbiór odpadów najczęściej odbywa się na zlecenie firm produkcyjnych czy instytucji, choć korzystają z niego także klienci indywidualni.

Opracowanie:
Kutno, Sklęczkowska 18
tel. 24 254 87 25
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz