Artykuł sponsorowany

Nie tynkujemy! Regipsujemy!

Nie tynkujemy! Regipsujemy!

Nie ma nic złego w tradycyjnym tynkowaniu ścian, jest to jednak bardziej pracochłonne od zakładania płyt kartonowo – gipsowych. Łatwiej również umieścić za płytami niezbędne instalacje, bez konieczności kucia ścian. I choć są tradycjonaliści przeciwni budowaniu z papieru, to przy remontach coraz częściej stosuje się tę właśnie metodę. Zwłaszcza, że produkowane płyty dostosowane są do różnych warunków. Lekkie, oddychające do pokojów i wodoodporne do łazienki. Regipsy są również zdrowsze, gips jest skałą naturalną, występującą w przyrodzie, nie zagraża naszemu organizmowi.

Rodzaje płyt kartonowo – gipsowych

Płyty kartonowo gipsowe, zwane potocznie regipsami, podbiły polski rynek budowlany. Nic dziwnego, ponieważ niewiele jest materiałów tak wielofunkcyjnych jak płyty k-g. Używa się ich do zabudowy poddaszy, wykonania ścianek działowych, podwieszanych sufitów, tynków, a także elementów dekoracyjnych. Na rynku dostępne są różne rodzaje płyt.

Najpopularniejszy system oznaczania płyt to podział na typy A, H2, F, FH2. Typ A to standardowe płyty, typ H2 to płyty impregnowane, typ F to płyty ogniochronne, a typ FH2 -  impregnowane płyty ogniochronne.

Standardowe płyty kartonowo – gipsowe, czyli płyty typu A, mogą być stosowane w pomieszczeniach o wilgotności mniejszej niż 70%. To najpopularniejszy i najczęściej stosowany rodzaj płyt, używany do wykonania ścian czy ścianek działowych. Można je rozpoznać po jasnoszarym kolorze.

Wodoodporne, czyli impregnowane płyty typu H2, przeznaczone są do stosowania w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności, ale nie przekraczającej 85%. Środek płyty jest impregnowany preparatem hydrofobowym, który opóźnia i ogranicza wchłanianie wilgoci. Takie płyty mają najczęściej kolor zielony.

Płyty typu F doskonale sprawdzą się tam, gdzie ważna jest ochrona przed ogniem, czyli np. na poddaszach, jako osłona kominka lub osłon odpornych na działanie ognia na elementach nośnych budynku. Posiadają w składzie włókno szklane, nie należy jednak stosować ich w pomieszczeniach wilgotnych. Te płyty są koloru różowego.

Płyty typu FH2 są wzmocnione włóknem szklanym, a więc mają zwiększona ognioodporność. Dodatkowo zostały zaimpregnowane środkiem hydrofobowym, są więc także wodoodporne. Najczęściej są zielone z czerwonymi napisami.

Firma handlowo – usługowo – remontowo – budowlana posiada w swojej ofercie montaż płyt kartonowo - gipsowych.

Nie zapominamy o kleju i wzmocnieniach

Materiałem równie ważnym co płyty jest klej gipsowy. Wybór jest duży i najlepiej przeczytać instrukcję na opakowaniu, nie mają bowiem charakterystycznych oznaczeń. Do większości mas klejowych trzeba dokupić taśmę lub siatkę zbrojącą służącą do wzmacniania spoin. Niezbędne są także metalowe profile do wzmacniania zewnętrznych narożników ścian.

Montowanie płyt na stelażu

Montaż płyt kartonowo - gipsowych na stelażu to najbardziej pracochłonny etap zakładania płyt k - g. Wykonuje się go w przypadku ścian krzywych lub jeśli stawiamy ścianki działowe. Najpierw montuje się stelaż ze stalowych profili. Musi on być dobrze wypoziomowany. Między profile lub łaty stelażu można włożyć wełnę mineralną, która dodatkowo zaizoluje pomieszczenie. Do stelażu przykręca się płyty nierdzewnymi wkrętami i łebki śrub oraz spoiny między płytami wypełnia się szpachlówką gipsową i po wyschnięciu szlifuje.

Można również użyć płyt zamiast tynków, przyklejając je do wyrównanych, czystych ścian, najlepiej zagruntowanych. Przed rozpoczęciem układania płyt należy rozprowadzić wszelkie przewody instalacyjne.

Wykończenie łączeń i narożników wymaga podejścia indywidualnego. Wszystko zależy od wnęk i załamań a także ewentualnych łuków.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz