Nie taki plastik straszny!

Nie zawsze papier jest ekologiczny!
Pytając o najbardziej ekologiczne opakowania, większość z pewnością wymieni papier. Warto wiedzieć, że nie zawsze jest on przyjazny dla środowiska. Oczywiście kartony i pudła wykonane z papieru pochodzącego z recyklingu odciążają środowisko naturalne, lecz wiele papierowych opakowań jest wykonanych z surowców pochodzących z nieekologicznych źródeł. Produkcja papieru nie tylko zużywa masę wody i generuje gazy cieplarniane, ale w wielu przypadkach przyczynia się do masowej wycinki drzew. Co więcej, papierowe opakowania nie zawsze nadają się do recyklingu, gdyż bardzo często łączy się je z tworzywami sztucznymi, które trudno oddzielić od papieru – na przykład różnego rodzaju foliami oraz lakierami.
Dlaczego warto wybrać plastik?
Problemem XXI wieku nie jest produkcja plastikowych opakowań, a niewłaściwa ich utylizacja. Pudełka z tworzyw sztucznych chronią produkty przed uszkodzeniem i działaniem szkodliwych czynników środowiska, a jednocześnie jest to doskonały materiał do recyklingu, który po przetopieniu może być ponownie wykorzystany. Bardzo ważne jest jednak, aby klient zawsze odpowiednio segregował śmieci. Plastikowe opakowania, które nadają się do dalszego recyklingu, oferuje między innymi firma Conus, która ma niemal 40 lat doświadczenia w branży.
Pułapki na klientów
Nie da się ukryć, że wiele zakładów zaczęło stosować chwyty marketingowe, które nie do końca są fair w stosunku do klienta. Przykładem może być np. wymiana foliowych woreczków do pieczywa na papierowe z małym okienkiem wykonanym z tworzywa sztucznego. Opakowania tego typu są tylko pozornie ekologiczne. Klient musi samodzielnie rozdzielać te dwa materiał, a jak powszechnie wiadomo – wiele osób nie zaprząta sobie tym głowy. Podsumowując, plastikowe opakowania nie stanowią zagrożenia dla środowiska naturalnego, jeśli po wykorzystaniu zostaną odpowiednio posegregowane i przekazane do ponownego wykorzystania. Segregowanie śmieci to obowiązek każdego obywatela i wszystkie odpady powinny trafiać do właściwego kubła. Pod żadnym pozorem nie wolno wyrzucać opakowań do środowiska – bez względu na to, z jakiego surowca zostały wykonane.