Artykuł sponsorowany

Nie daj zaskoczyć się w śnie - postaw na nowoczesne czujniki czadu i gazu

Nie daj zaskoczyć się w śnie - postaw na nowoczesne czujniki czadu i gazu

Czad lub ulatniający się gaz to niezwykle niebezpieczne substancje, których pojawienie się w naszym domu stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia domowników. Warto o tym pamiętać przez cały rok, ale przede wszystkim wraz z nastaniem sezonu grzewczego, kiedy to szczególnie wzrasta ryzyko kontaktu z tymi truciznami. Dlatego też w celu zminimalizowania ryzyka zatrucia toksycznymi gazami wskazany jest montaż odpowiednich czujników wykrywających pojawienie się tego typu substancji w naszym domu.

Mała inwestycja – ogromne bezpieczeństwo

Czad (tlenek węgla), nazywany cichym zabójcą, to gaz śmiertelnie trujący, bezbarwny i bezwonny, który wydziela się na skutek niepełnego spalania paliwa w wybranym urządzeniu grzewczym, w wyniku dopływu bogatego w tlen powietrza do głównego paleniska. Podobnie toksyczny może być gaz ulatniający się z nieszczelnej kuchenki. Dlatego też warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenia chroniące domowników przed działaniem tego typu substancji. Jednym z najprostszych, najtańszych i najpopularniejszych, a jednocześnie najskuteczniejszych sposobów na ochronę siebie, członków rodziny, a także innych mieszkańców budynku, przed bardzo niebezpiecznymi gazami jest zamontowanie w domu specjalnych czujników. Nowoczesne czujniki czadu i gazu, oferowane przez wyspecjalizowane firmy, w tym także, Term-Gaz Jan Chrobak, mogą występować jako oddzielne urządzenia lub w formie łączącej oba sensory w jednej obudowie. Niemniej jednak, bez względu na budowę, ich podstawowym zadaniem jest odpowiednio wczesne wykrywanie bezwonnego tlenku węgla oraz niebezpiecznego stężenia gazów i alarmowanie domowników o tego typu niebezpieczeństwie. W przypadku pojawienia się zagrożenia w czujce najczęściej uruchamia się alarm dźwiękowy, ale niekiedy także świetlny, zaś droższe modele mogą na wskazany wcześniej numer przesłać dodatkowo SMS z informacją o niebezpieczeństwie. Czujniki bezpieczeństwa mogą być zasilane sieciowo oraz bateryjnie (często z wyświetlaczem pokazującym stan naładowania baterii). Dodatkowo planując zakup czujników czadu lub gazu trzeba pamiętać, że należy wybierać urządzenia posiadające odpowiednie certyfikaty oraz udokumentowaną deklarację zgodności wymogów bezpieczeństwa z normą PN – EN 50291 (dopuszczone do użytku przez Unię Europejską).

Ważne jest miejsce montażu

Dostępne obecnie na rynku czujniki czadu i gazu to wysokiej jakości urządzenia, które bez problemów będą pełnić swoje funkcje, pod warunkiem zastosowania się do instrukcji obsługi producenta oraz wyboru właściwego miejsca montażu. Należy bowiem pamiętać, że co do zasady nie powinno się tego typu urządzeń umieszczać np. ani zbyt daleko, ani w bezpośrednim sąsiedztwie źródła gazów, gdzie ich lokalnie stężenie może chwilowo wzrastać. Nie wolno również umieszczać sensorów tuż przy podłodze ani bardzo wysoko pod sufitem, zaś wybrane miejsce musi cechować dobra cyrkulacja powietrza, przy czym powinno ono być osłonięte od przeciągów. Przede wszystkim jednak sensory wykrywające czad i gaz montuje się w pomieszczeniach, gdzie występujące najwyższe zagrożenie kumulacji tych substancji. Może to być łazienka, w której pracuje przepływowy ogrzewacz wody, pokój w którym stoi piecyk gazowy lub przydomowa kotłownia czy kuchnia. Czujniki powinny być także instalowane w sypialni lub blisko niej oraz we wszystkich pozostałych pomieszczeniach mieszkalnych i na wszystkich kondygnacjach, po uprzednim upewnieniu się, że sygnał alarmu jest dostatecznie głośny.

Montaż czujników gazu i czadu to sposób znaczne zwiększenie poziom bezpieczeństwa domowników. Nie możemy jednak zapominać, że oprócz wykorzystania tych urządzeń, nie wolno przede wszystkim dopuszczać do pojawienia się tego typu zagrożeń. Dlatego też należy dbać o właściwe użytkowanie oraz regularne przeglądy i serwis domowych piecyków, kotłów, kuchenek, itp.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz