Artykuł sponsorowany

Nie daj się wirusom – jak chronić komputer przed zainfekowaniem?

Nie daj się wirusom – jak chronić komputer przed zainfekowaniem?

Kiedy nas dopadnie jakiś wirus, na przykład grypy, czujemy się kiepsko i nie możemy normalnie pracować. Podobnie jest ze sprzętem elektronicznym – zainfekowany komputer pracuje mniej efektywnie lub w ogóle nie działa. Dlatego dziś podpowiadamy, jak chronić sprzęt przed wirusami i co robić, gdy taki problem nas dopadnie.

Wirus, czyli co?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym tak naprawdę są wirusy komputerowe. To, co zainfekowało nasz komputer, to po prostu specjalny program, który potrafi się powielać – tak jak prawdziwe, występujące w naturze wirusy. Wirus, żeby działać, wykorzystuje system operacyjny komputera, aplikacje zainstalowane na nim oraz dane użytkownika. Wirusy nazywa się też złośliwym oprogramowaniem. Wirusy ukryte są w plikach.  Zarazić możemy się pobierając zainfekowany program, używając zawirusowanego pendrive ’a czy innego nośnika danych. Złośliwe oprogramowanie może w naszym komputerze narobić wielu szkód – po pierwsze, może wykraść nasze dane, kopiując je na inne nośniki, może też wykasować zawartość naszego komputera. Częste są przypadki rozsyłania spamu za pośrednictwem poczty elektronicznej właściciela zainfekowanego komputera albo kradzież danych – hasła do komputera, numerów kart płatniczych czy danych osobowych. Wirusy często całkowicie zatrzymują pracę komputera, wyświetlają dziwną grafikę lub odgrywają różnego rodzaju dźwięki. Niektóre są bardziej, inne mniej niebezpieczne, ale z każdym z nich trzeba walczyć – wirus to sygnał, że w ochronie naszego urządzenia są poważne luki. Trzeba jak najszybciej pozbyć się złośliwego oprogramowania i zadbać o lepsze zabezpieczenie komputera. Warto w tej sprawie udać się do serwisu komputerowego.

Na wszelki wypadek

Każdy komputer powinien być wyposażony w odpowiednie zabezpieczenia przed wirusami. Podstawą jest dobry program antywirusowy, który pomoże nam, kiedy złośliwe oprogramowanie będzie atakować nasz sprzęt. Program wykryje i spacyfikuje intruza, zanim ten narobi szkód. Drugim ważnym aspektem ochrony przed wirusami jest po prostu zdrowy rozsądek. Musimy uważać na to, w co klikamy, nie pobierać danych z niesprawdzonych źródeł i od czasu do czasu formatować pamięć przenośną i instalować nowe oprogramowanie komputera. Warto też zadbać o regularne archiwizowanie ważnych dla nas danych, żeby nie utracić ich w razie ataku. Jeżeli sami nie znamy się na informatyce, właściwe dbanie o sprzęt może sprawiać nam sporo kłopotu. Net-An. Usługi informatyczne. Anna Modzelewska to firma, która może nas w tym wyręczyć. Regularne wizyty w serwisie pozwalają utrzymać komputer w dobrej kondycji. Dzięki temu sprzęt będzie nam służył bardzo długo.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz