Nesebyr – perła bułgarskiego wybrzeża

Nesebyr – perła bułgarskiego wybrzeża

Nesebyr, położony na półwyspie wchodzącym w morze, niedaleko słynnego kurortu Słoneczny Brzeg to perełka bułgarskiego wybrzeża. Miasteczko wpisane od 1983 r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO co roku odwiedza tysiące turystów, spragnionych ducha starożytności, który ostał się w tym miejscu. Wąskie uliczki wybrukowane kocimi łbami, domy w stylu czarnomorskim, malutkie placyki, kramy z pamiątkami i urokliwe knajpki – nie sposób nie zakochać się w tym miejscu.

Duch starożytności

Nesebyr został założony przez Traków - początkowo była to osada o nazwie Menebria, która od VI w. była grecką kolonią i ważnym ośrodkiem handlowym. Po okresie hellenistycznym dzisiaj pozostał m.in. fragment muru, który stanowił niegdyś fortyfikację miasta.

Od 71 r. p. n. e. miasteczko znajdowało się pod panowaniem rzymskim. Wówczas wybudowano m.in. kanalizację i łaźnie termalne, których pozostałości są ciągle widoczne. Po upadku Imperium Rzymskiego Nesebyr wpadł w ręce Bizancjum - był to okres rozwoju miasta i przyjęcia chrześcijaństwa. 

Dzisiejszą nazwę miasteczko zawdzięcza Słowianom, którzy przejęli je w 812 r. 100 lat później osada zostaje przejęta przez Bułgarów. To właśnie za panowania bułgarskiego cara Iwana Aleksandra powstały kościoły, z których niektóre przetrwały do dzisiaj. Z czasem Nesebyr został podbity przez Imperium Otomańskie - Turkowie zbudowali tutaj m.in. łaźnie termalne. 

Po uwolnieniu z niewoli tureckiej miasteczko specjalizowało się głównie w rybołówstwie i produkcji wina. Dopiero od 1950 r. rozwinęło się jako ośrodek wypoczynkowy. Wtedy też rozpoczęto prace konserwatorskie murów obronnych, kościołów i wykopalisk archeologicznych. W 1983 r. Nesebyr trafił na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Nesebyr

Co zobaczyć w Nesebyrze?

Od razu po dojściu na wyspę naszym oczom ukarzą się ruiny pradawnych murów okalających miasto. 1500 lat temu Nesebyr był w całości nimi obwarowany. Po prawej stronie od głównego wejścia do miasta znajduje się Muzeum Archeologiczne, w którym można obejrzeć wystawę pokazującą przeszłość miasteczka. Muzeum czynne jest przez cały rok, a bilety kosztują 3-5 BGN.

Następnie warto zatrzymać się przy cerkwi św. Apostołów, z której dzisiaj pozostała jedynie nawa i część kolumnady. Po lewej stronie od świątyni znajduje się winnica. Warto do niej zajrzeć i spróbować tamtejszych wyrobów. Za około 18 BGN możemy też kupić wino malinowe, różane, migdałowe i inne.

Idąc dalej, zobaczymy cerkiew św. Jana Chrzciciela z XI w. Kilkaset metrów dalej znajduje się natomiast cerkiew Bogurodzicy z XIX w. w której znajduje się piękny ikonostas i wieża, z której rozciąga się widok na panoramę miasta.

Najcenniejszym zabytkiem w Nesebyrze jest Cerkiew Chrystusa Pantokratora z XIII w. Jej fasada zbudowana jest z pasów białego kamienia i cegły. Można na niej znaleźć również charakterystyczne dla Nesebyru elementy zielonej ceramiki i swastyki symbolizujące słońce. Przed frontem świątyni pokazywane są wykopaliska archeologiczne. 

Spacerując po miasteczku niemal dotykamy historii - fragmenty wykopalisk czy dawnych świątyń stoją tu zaraz obok straganów z pamiątkami i koronkowymi swetrami. W wąskich wybrukowanych uliczkach czuć prawdziwą magię, która sprawia, że czujemy się jak w filmie.

Jak dostać się do miasteczka?

Nesebyr położony jest na półwyspie, który połączony jest z lądem groblą o szerokości jednopasmowej drogi i chodnika. Wjeżdżając do miasteczka, po prawej stronie mijamy drewniany wiatrak i figurę św, Mikołaja - patrona tutejszych rybaków. 

Do miasta najłatwiej dotrzeć samochodem, pamiętajmy jednak, że w szczycie sezonu możemy mieć problem ze znalezieniem wolnego miejsca na parkingu. Nesebyr ma również dużą siatkę połączeń z wszystkimi dużymi miastami - m.in. Sofią i Burgas, z których do miasta dojeżdżają autobusy. Jeśli zdecydujemy się na tę opcję, zwróćmy uwagę na to, gdzie znajduje się docelowy przystanek - na wyspie czy na lądzie w nowej części Nesebyru.

Do miasteczka można również dotrzeć na piechotę. Jeśli planujemy wypoczynek w Słonecznym Brzegu, taki spacer zajmie nam około 25 minut. Droga nie jest trudna - wystarczy iść wzdłuż plaży. Jeśli wyjeżdżamy na wycieczkę organizowaną przez biuro podróży, jednodniowy wypad do Nesebyru z pewnością będzie jedną z wycieczek fakultatywnych - warto się na nią zdecydować.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz