Materiał Partnera

Naziemna telewizja cyfrowa czy telewizja satelitarna – co wybrać?

Naziemna telewizja cyfrowa czy telewizja satelitarna – co wybrać?

Od 2013 roku działa w Polsce wyłącznie telewizja cyfrowa naziemna, dzięki czemu poszerzył się zakres odbieranych kanałów przez użytkowników darmowego pakietu. To duży krok w kierunku unowocześnienia i cyfryzacji, który przyniósł wiele korzyści, warto jednak rozważyć też alternatywę w postaci telewizji cyfrowej satelitarnej oferowanej przez nadawców prywatnych.

Telewizja naziemna

Jej największą zaletą jest to, że mamy dostęp do większej liczby kanałów niż było to możliwe w nadawaniu analogowym. Łącznie w całym kraju działa ich około 60, chociaż niektóre mają zasięg jedynie regionalny. Zasięg ogólnopolski ma 27 z nich, co już daje nam pewną różnorodność programów. Jednocześnie wzrosła też jakość przekazu. Telewizja cyfrowa naziemna wykorzystuje do odbioru nadajniki znajdujące się na powierzchni Ziemi, zatem ważna jest siła naszego połączenia. Wpływa ona na wybór sprzętu telewizyjnego.

Do odbioru telewizji naziemnej potrzebować będziemy telewizora z tunerem DVB-T i anteny lub dowolnego modelu telewizora, dekodera SBS i anteny.

Chociaż do wyboru mamy zarówno anteny wewnętrzne jak i zewnętrzne, pamiętajmy, że montaż anten na zewnątrz zapewni lepszy odbiór sygnału. W odpowiednim jej założeniu i ustawieniu pomoże nam firma Art Mar Serwis Tele-Audio-Video-Sat.

Niska rozdzielczość sygnału ma wpływ na jakość obrazu. Smużenie się ekranu LCD wcale nie musi być sygnałem, że konieczna jest naprawa telewizora. Może to być również znak, że odbierany sygnał jest za słaby. W takim przypadku lepszym rozwiązaniem będzie telewizor plazmowy lub LED.

Telewizja cyfrowa

Telewizja satelitarna ma szersze możliwości niż telewizja naziemna. Jej minusem jest to, że nie jest darmowa, jednak w obecnej sytuacji na rynku i konkurencyjnych cenach dostawców tych usług, możemy z łatwością znaleźć pakiet w sam raz na naszą kieszeń.

Dekodery cyfrowe pozwalają na odbiór nie tylko płatnych polskich kanałów, ale również ogromnej liczby – sięgającej kilku setek – darmowych kanałów z całego świata.

Inną zaletą telewizji cyfrowej jest jej interaktywność i niezwykle popularna usługa VOD, czyli video on demand (wideo na życzenie) lub dostępność Internetu w odbiornikach telewizji cyfrowej. Dlatego, jeśli oglądamy dużo telewizji i wolimy różnorodność, której nie ukrywajmy, telewizja naziemna nie zapewnia, płatne pakiety telewizji cyfrowej będą lepszym rozwiązaniem.

Pamiętajmy jednak, by i tu zwrócić uwagę na możliwości telewizora względem siły odbieranego sygnału. Słaby sygnał odbierany przez nieodpowiedni sprzęt odbierze nam przyjemność oglądania bez względu na liczbę dostępnych programów, a dodatkowo da nam poczucie marnowania pieniędzy.

Opracowanie:
Mińsk Mazowiecki, Klonowa 96
tel. 604 420 748
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz