Artykuł sponsorowany

Nawozy mineralne w rolnictwie

Nawozy mineralne w rolnictwie

Rolnictwo i uprawa roślin to jedna z podstawowych gałęzi gospodarki na całym świecie. Aby jednak możliwy był prawidłowy rozwój w zdecydowanej większości upraw, niezbędne jest zastosowanie odpowiednich systemów nawożenia. Wynika to z faktu, że bez wykorzystania precyzyjnie dobranych preparatów nawozowych pola uprawne stałyby się jałowe. Na szczęście współczesny rynek oferuje nam szeroką gamę produktów, takich jak nawozy sztuczne, chroniących i wspomagających rozwój roślin.

Czym są nawozy mineralne

Rośliny to organizmy żywe, które podobnie jak ludzie potrzebują pożywienia. I choć podstawą ich wegetacji jest światło i zachodzący w ich komórkach proces fotosyntezy, to do życia niezbędne są im także inne składniki pobierane z gleby. Warto przy tym pamiętać, że dla prawidłowego rozwoju roślin istotna jest obecność w glebie pierwiastków takich jak azot, fosfor, potas, wapń lub magnez, w postaci łatwo przyswajalnej, czyli takiej, która może być pobierana systemem korzennym, a następnie poddawana przemianom w ich komórkach. Dlatego też, aby wspomóc rozwój roślin i zapewnić im odpowiednią ilość pierwiastków niezbędnych do prawidłowego wzrostu, stosowane jest nawożenie roślin, które konieczne jest nie tylko w wielkich uprawach, ale także w przydomowym ogródku. Nie da się przy tym ukryć, że najbardziej wydajne i najczęściej stosowane w tym zakresie są nawozy mineralne, które zawierają bardzo mocno skoncentrowane składniki odżywcze. Podstawowy podział nawozów sztucznych dzieli je na suche (granulowane) i płynne. Niemniej jednak można je podzielić również ze względu na ich skład. Są to:

  • nawozy jednoskładnikowe – pozwalające uzupełnić niedobór konkretnego składnika, którego roślinom brakuje. Zalicza się do nich nawozy azotowe, fosforowe, potasowe lub magnezowe. By stosować preparaty jednoskładnikowe trzeba mieć jednak odpowiednią wiedzę o roślinach i ich uprawie, gdyż aby określić jakiego pierwiastka brakuje w glebie warto uzyskać nieco więcej informacji o objawach niedoborów poszczególnych mikro i makroelementów oraz wykonać analizę gleby,

  • nawozy wieloskładnikowe (NPK) - mają określone proporcje N - azotu, P - fosforu,
    K – potasu oraz ten sam termin wysiewu wszystkich zawartych w nich składników, co umożliwia racjonalne nawożenie oraz równomierny wysiew nawozu na polu. Produkty wieloskładnikowe zalecane są w przypadku żyźniejszych gleb,
    o uregulowanym odczynie i co najmniej średniej zasobności w fosfor oraz potas.

Czy dokarmiać rośliny dolistnie

Nie da się ukryć, że nawożenie mineralne wykonywane przed siewem lub po siewie rośliny stanowi podstawowy zabieg agrotechniczny. Dzięki niemu pobierane przez korzenie składniki umożliwiają jej prawidłowy rozwój. Warto jednak pamiętać, że w fazie intensywnego wzrostu lub fazie krzewienia pobranie składników przez system korzeniowy niekiedy przebiega zbyt wolno. Może na to wpłynąć również niedobór wody lub zbyt niskie temperatury. W takich sytuacjach mamy możliwość pomóc roślinie, „dokarmiając” ją pozakorzeniowo, czyli dolistnie, co można traktować jako uzupełnienie tradycyjnego nawożenia. Nawozy dolistne, których ogromny wybór oferują wyspecjalizowane firmy, takie jak Ziarn-Pol Sp. z o.o., dostarczają niezbędnych makro- i mikroelementów bezpośrednio na liście rośliny, skąd są one wchłaniane. Warto przy tym pamiętać, że aplikując środek pozakorzeniowy dobrze jest stosować oprysk drobnokroplisty, co sprawi że nawóz łatwiej zostanie wchłonięty.

Stosując nawozy mineralne należy przestrzegać dawek zalecanych przez producenta, gdyż bardzo łatwo poparzyć roślinę lub ją przenawozić. Warto jednak pamiętać, że nawożenie odpowiednio dobranymi preparatami mineralnymi pozwala na znaczące zwiększenie plonów, a dodatkowo ich jakość jest o wiele wyższa w porównaniu ze zbiorami z czasów, gdy nawozy mineralne stosowano niewielkim stopniu.

Opracowanie:
Górki 22b
tel. 55 261 28 55
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz