Artykuł sponsorowany

Nawożenie soi bez tajemnic

Nawożenie soi bez tajemnic

Soja to roślina niezwykle uniwersalna, która swoje szerokie przeznaczenie zawdzięcza bogactwu składników odżywczych. Wysoka zawartość białka czyni z niej doskonałą paszę oraz dodatek do wielu rodzajów żywności, a nawet zamiennik mięsa dla wegetarian. Jej uprawa nie jest wymagająca i jest świetnym przerywnikiem płodozmianu zbożowego, dlatego coraz więcej osób jest nią zainteresowanych. Poznaj tajniki nawożenia upraw soi.

Wymagania agrotechniczne – soja

Soja ze względu na wysoką zawartość białka jest rośliną dotowaną. Dlatego jej  uprawa może być bardzo opłacalna. Uprawa soi nie jest skomplikowana, jednak ma ona pewne wymagania. Charakterystyczna jest przede wszystkim jej mała odporność na niskie temperatury. W okresie wegetacji średnia temperatura dobowa nie powinna być niższa niż 15°C, co niekiedy może stanowić wyzwanie. Wzrost roślin jest spowolniony, jeśli nie są zapewnione im odpowiednie warunki termiczne, a jest to istotne przede wszystkim w fazie od wysiewu do pełni wschodów.

Soja lubi gleby żyzne i przewiewne, bogate w składniki mineralne, o odczynie obojętnym. Może być uprawiana po zbożach i roślinach okopowych, a w trzecim roku – po oborniku. Stanowisko powinno być średnio zasobne w azot. W okresie kiełkowania należy dostarczać roślinom duże ilości wody, a wysiew powinien być dokonywany jedynie wtedy, gdy gleba ma temperaturę wyższą od 8oC. Warto wiedzieć jednak, że uprawa soi pochłania kilkakrotnie mniej zasobów wody niż produkcja zbóż. Największym wrogiem roślin – poza niskimi temperaturami – są chwasty. Należy uważać na ich obecność szczególnie
w początkowych fazach wzrostu. Soja nie jest jednak podatna na choroby czy też ataki szkodników.

Jak nawozić rośliny soi?

Jak mówi przedstawiciel portalu Polskasoja.pl: W przeciwieństwie do innych roślin, soja niekoniecznie potrzebuje dostarczania jej związków azotowych. Wszystko to dlatego, że mocne korzenie soi współpracują z bakteriami Bradyrhizobium japonicum, które pomagają jej w samodzielnej asymilacji azotu z powietrza, a które znajduje się w glebie. Nawożenie azotem należy prowadzić jedynie przy intensywnych uprawach oraz wówczas, gdy rośliny posiano w glebie o kwaśnym odczynie.

Nawożenie soi powinno uwzględniać przede wszystkim fosfor i potas. Warto dostarczać roślinom też niewielkie ilości magnezu, wapnia i siarki. Najlepiej uzupełniać te pierwiastki mieszankami kompleksowymi. Warto odżywiać ją również dolistnie – zastosowanie odpowiednich środków znacznie poprawi wzrost roślin i wpłynie na ich jakość. W początkowym okresie wzrostu korzystnie działają przede wszystkim bor, molibden i cynk. Zadbają one kompleksowo o silny wzrost, lepszą komunikację roślin z pożytecznymi bakteriami i rozwój systemu korzeniowego oraz brodawek korzeniowych. Korzystny może być szczególnie molibden, który wpływa na prawidłową asymilację azotu przez rośliny. Należy unikać miedzi, która jest toksyczna dla bakterii Bradyrhizobium japonicum.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz