Artykuł sponsorowany

Nawigacja w smartfonie – czy warto?

Nawigacja w smartfonie – czy warto?

Biorąc pod uwagę możliwości dzisiejszych telefonów, wielu kierowców zastanawia się nad sensownością zakupu tradycyjnej nawigacji samochodowej. Wszystkie jej funkcje obsługuje przecież smartfon.

Co więcej, w wielu przypadkach są one dostępne za darmo, zwłaszcza biorąc pod uwagę różnego rodzaju mapy. Wszystko to sprawia, że warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy nawigacja dostępna w telefonie wystarczy nam do tego, by podróżować w sposób komfortowy i bezpieczny.

Poręczne, wielozadaniowe urządzenie

Bezsprzeczną zaletą smartfonów jest ich uniwersalność. W odróżnieniu od tradycyjnej nawigacji, dysponują one szeregiem funkcji i opcji dodatkowych, z których możemy skorzystać podczas jazdy. Oczywiście w momencie, gdy trzymamy kierownicę nie przyda nam się chociażby aparat czy dostęp do gier, ale już łatwe, stałe połączenie internetowe jak najbardziej.

Nie należy zapominać również o tym, że smartfon zawsze możemy mieć przy sobie. Są to poręczne urządzenia, które zajmują zdecydowanie mniej miejsca niż nawigacje, które i tak musimy wyciągać z samochodu, jeśli nie chcemy narazić się na ryzyko ewentualnej kradzieży.

Obsługa nawigacji w telefonie

Niektóre osoby mają wątpliwości, czy na pewno system GPS oraz wykorzystywane programy okażą się wystarczające, by zapewnić w pełni komfortową obsługę map i wyznaczanych tras. Od razu możemy odpowiedzieć, że tak, jak najbardziej. Już sama aplikacja Mapy Google w większości przypadków stanie na wysokości zadania, zwłaszcza gdy poruszamy się po miastach.

To jednak nie wszystko, ponieważ na smartfony powstało mnóstwo mniej lub bardziej rozbudowanych aplikacji, dzięki którym jesteśmy w stanie w sposób dowolny skonfigurować działanie nawigacji, tak aby spełniała ona wszystkie nasze potrzeby i wymagania. Wiele z nich jest darmowych, choć czasem warto pokusić się o wydatek kilkunastu lub kilkudziesięciu złotych na profesjonalnie przygotowany program, który zmieni nasz smartfon w prawdziwe centrum dowodzenia.

Co ważne, możliwości wspomnianych aplikacji wynikają ze stałego połączenia internetowego, które w przypadku standardowych nawigacji gwarantowane jest wyłącznie przez modele z wyższej półki jakościowej i cenowej. Dzięki dostępowi do sieci, otrzymujemy aktualne informacje na temat korków, położenia fotoradarów, a także warunków panujących na drodze. Dostęp do tego typu danych mamy na wyciągnięcie ręki.

Analizując możliwości smartfonów pod kątem nawigacji samochodowej, nie możemy nie wspomnieć o kosztach. Nikt z nas nie kupuje telefonu wyłącznie z myślą o systemie GPS. Funkcja ta dostępna jest niejako przy okazji, co jednak sprawia, że nie musimy kupować osobnego, dedykowanego urządzenia. Płacimy tylko raz – za telefon.

A może jednak nawigacja?

Wymieniliśmy całą masę zalet, z jakimi kierowcy mają do czynienia podczas wykorzystania smartfonów w trakcie jazdy. Warto jednak zwrócić uwagę również na kwestie, w których standardowa nawigacja samochodowa góruje nad telefonami.

Jej największą przewagą jest to, że została przygotowana wyłącznie z myślą o kierowcach, dlatego też jej konstrukcja oraz możliwości mogły zostać dostosowane do jednego zadania. Dzięki temu otrzymujemy urządzenia z wysokiej jakości wyświetlaczem, który wyróżnia się matową powłoką, co oczywiście przekłada się na doskonałą widoczność w każdych warunkach, także przy sporym nasłonecznieniu. Nie o wszystkich telefonach możemy powiedzieć to samo.

Ze względu na ściśle określoną funkcjonalność, nawigacja w żaden sposób nie rozprasza nas podczas jazdy. Nie musimy martwić się wciąż wyskakującymi powiadomieniami, które natrętnie dopominają się o naszą uwagę. W wielu przypadkach sama prezentacja map oraz informacji drogowych w przypadku standardowej nawigacji stoi na wyższym poziomie.

Nie można zapomnieć także o baterii, która w tego typu sprzęcie wyczerpuje się znacznie wolniej niż w wielu smartfonach. Związane jest to między innymi ze wspomnianym zestawem opcji, który w przypadku smartfonów jest wręcz ogromny.

Co wybrać - Nawigację czy smartfon?

Jak to zwykle w takich przypadkach bywa, jednoznaczna odpowiedź na tak postawione pytanie nie istnieje. Wiele zależy bowiem do tego, jak często jeździmy i jakie trasy pokonujemy.

Smartfon z funkcją nawigacji przyda się przede wszystkim na trasach stosunkowo krótkich, zwłaszcza w miastach. Wszystkie dostępne opcje okażą się bowiem w zupełności wystarczające, nawet mając na uwadze wymienione wyżej wady telefonów. Jeśli jednak podróżujemy często i długo, lepszym wyborem okaże się standardowa nawigacja samochodowa.

Zapewnia ona działanie doskonale dostosowane do potrzeb kierowców. Posiada dobrej jakości wyświetlacz, a także pojemną baterię. Wiele modeli zapewnia również dostęp do wielu rozmaitych dodatkowych, związanych chociażby z punktami PIO czy też różnego rodzaju alertów drogowych.

Oczywiście zawsze musimy pamiętać o tym, że każdy model nawigacji jest inny. Podczas wyboru należy zwrócić uwagę przede wszystkim na obsługiwane mapy oraz sposób ich aktualizacji. Nie wszyscy producenci zapewniają bowiem darmowe, dożywotnie aktualizacje. W przypadku niektórych sprzętów konieczne okaże się wykupienie specjalnych pakietów.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz